Jak wygląda sucha skóra?
Sucha skóra ma kilka charakterystycznych cech, które mogą być zauważalne zarówno wizualnie, jak i odczuwalne dotykowo. Skóra sucha to bardzo charakterystyczny typ cery. Jej znakiem rozpoznawczym jest zmniejszone wydzielone sebum.
Skóra sucha ma matową powierzchnię. Brakuje jej naturalnego blasku i wygląda niezdrowo. Może wydawać się szorstka w dotyku, szczególnie na łokciach, kolanach czy dłoniach. Często widoczne są drobne, suche płatki skóry, zwłaszcza w miejscach narażonych na czynniki zewnętrzne, jak twarz czy ręce. Suchej skórze brakuje jędrności i łatwiej pojawiają się na niej zmarszczki.
Sucha skóra często wygląda na delikatną i cienką, z widocznymi naczynkami krwionośnymi, szczególnie na policzkach. Może być miejscami zaczerwieniona, co wynika z podrażnienia i braku odpowiedniego nawilżenia.
Ten rodzaj skóry rozpoznamy także po odczuciu. Przy suchości czujemy napięcie. Skóra może być napięta, szczególnie po umyciu, gdy brakuje jej odpowiedniego nawilżenia. Sucha skóra często swędzi, co bywa szczególnie dokuczliwe w chłodnym i suchym klimacie. Może być bardziej wrażliwa na podrażnienia spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, zimno czy używanie kosmetyków.
Taki typ skóry jest łatwy w rozpoznaniu, ale niestety trudny w pielęgnacji. Na szczęście w naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór naturalnych kosmetyków, które pomogą Ci się uporać z problemem suchej skóry.
Gdzie najczęściej spotkamy problemy suchej skóry? Twarz (szczególnie okolice policzków i czoło), dłonie, szczególnie grzbiety dłoni, łokcie, kolana, łydki i pięty.
Jakie są przyczyny swędzenia skóry
Swędzenie skóry, określane w medycynie jako świąd (łac. pruritus), jest wieloczynnikowym objawem, którego mechanizm patofizjologiczny jest złożony i nie do końca poznany. Proces ten jest wynikiem aktywacji specyficznych zakończeń nerwowych, nazywanych receptorami świądowymi, które znajdują się w warstwie naskórka i skóry właściwej. Impulsy te są przewodzone przez włókna nerwowe typu C o niskiej prędkości przewodzenia, które reagują na różnorodne bodźce chemiczne, mechaniczne oraz termiczne.
Swędzenie skóry może być indukowane przez:
- Mediatory zapalne – Histamina, uwalniana przez komórki tuczne w odpowiedzi na różne czynniki alergiczne, infekcyjne lub mechaniczne, jest jednym z głównych mediatorów świądu (Steinhoff i in., 2006). Wpływa ona na receptory H1 na zakończeniach nerwowych, wywołując uczucie swędzenia.
- Zaburzenia bariery naskórkowej – Uszkodzenie bariery lipidowej, charakterystyczne dla skóry suchej, prowadzi do zwiększonej utraty wody przez naskórek (transepidermal water loss, TEWL) i narażenia na działanie czynników drażniących (Proksch i in., 2008).
- Cytokiny prozapalne – Interleukina-31 (IL-31) jest jednym z kluczowych mediatorów świądu w chorobach takich jak atopowe zapalenie skóry (Szepietowski i Reich, 2016).
- Neuropatia – Dysfunkcja nerwów obwodowych, na przykład w neuropatii cukrzycowej, może prowadzić do występowania świądu o charakterze neuropatycznym.
W tym wpisie opiszemy jak pielęgnować skórę suchą powstałą w wyniku uszkodzenia bariery hydrolipidowej.
JAK poradzić sobie Z SUCHĄ SKÓRĄ?
Podstawa pielęgnacji suchej skóry opiera się na odbudowie bariery hydrolipidowej, zapewnieniu odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz ochronie przed czynnikami zewnętrznymi. Podstawą pielęgnacji suchej skóry powinno być oczywiście jej regularne nawadnianie i nawilżanie. Pamiętajmy o tym, aby pić dużo wody (szczególnie latem!) oraz stosować kosmetyki do skóry suchej wiążące wilgoć w jej komórkach – dzięki temu jej naturalna bariera ochronna w postaci płaszcza hydrolipidowego będzie poprawnie funkcjonować. Utrzymywanie gospodarki hydrolipidowej w równowadze jest kluczem do zahamowania nadmiernej utraty wody ze skóry i pozbycia się nawracających problemów z przesuszeniami.
W odbudowie bariery hydrolipidowej pomaga także regularne natłuszczanie. Konieczne jest wybieranie kosmetyków z emolientami – preparatami zawierającymi lipidy, humektanty (np. glicerynę czy kwas hialuronowy) i substancje okluzyjne (np. masło shea). Emolienty nawilżają i wzmacniają barierę naskórkową i zapobiegają utracie wody (transepidermal water loss, TEWL). Osoby z suchą skórą powinny wybierać kosmetyki bez dodatku alkoholu i substancji drażniących oraz aplikować kremy i masła do ciała po kąpieli na lekko wilgotną skórę, aby zatrzymać wodę w naskórku.
JAKIE SĄ NAJLEPSZE KOSMETYKI DO SUCHEJ SKÓRY?
Skóra sucha wymaga delikatnego oczyszczania. Należy zrezygnować z mocno drażniących żeli czy mleczek do mycia twarzy i ciała. Wybieraj łagodne preparaty myjące bez SLS/SLES, które nie naruszają bariery lipidowej skóry. Unikaj mydła alkalicznego, które wysusza i podrażnia skórę. Myj skórę letnią, a nie gorącą wodą, aby uniknąć przesuszenia.
Najlepsze kosmetyki do skóry suchej to preparaty intensywnie nawilżające jak Serum Ampułka NAWILŻENIE z kwasem hialuronowym i trehalozą. Sprawdzi się także Esencja śluz ślimaka.
Używaj kremów do twarzy “naprawiających” barierę hydrolipidową, chroniące przed warunkami zewnętrznymi i łagodzące zaczerwienienia oraz szorstkość. Sprawdzą się krem na dzień Kali Musli oraz krem na noc Kali Musli. Przed kremem zastosuj serum z ceramidami.
Do mycia twarzy polecamy delikatną ale skuteczną piankę lub żel Hello Daktyl.
Skóra sucha także potrzebuje złuszczanie. Musi być to jednak złuszczanie delikatne. Wybierz peeling enzymatyczny, który da dobre rezultaty ale na pewno nie podrażni.
Do ciała stosuj naturalne masła takie jak Masło Trawa Cytrynowa lub Masło Róża, natomiast raz w tygodniu zrób spa skóry całego ciała z Masłem jaśmin – to najlepszy emolient.
JAKIE KOSMETYKI NIE SPRAWDZĄ SIĘ W PIELĘGNACJI SKÓRY SUCHEJ?
W pielęgnacji skóry suchej niewskazane jest stosowanie składników i kosmetyków, które mogą nasilać suchość, podrażniać skórę lub osłabiać jej barierę ochronną. Unikaj składników drażniących lub przesuszających jak alkohole, szczególnie alkohol denaturowany (Alcohol Denat.), Etanol (Ethanol) Izopropanol (Isopropyl Alcohol) Metanol (Methanol) oarz Benzyl Alcohol (w większych stężeniach? Te substancje usuwają naturalne lipidy ze skóry, powodując jej przesuszenie i zwiększając podatność na podrażnienia.
Mydła i żele do mycia ze składnikiem Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES) to silne detergenty naruszające warstwę hydrolipidową skóry i przyczyniające się do zwiększonej utraty wody przez naskórek.
Nieodpowiednim składnikiem będą też olejki eteryczne w dużych ilościach (np. olejek cytrynowy, lawendowy). Mogą powodować podrażnienia i uczulenia, zwłaszcza na wrażliwej, suchej skórze.
Kosmetyki z kwasami – salicylowym, glikolowym i mlekowym w dużym stężeniu. Choć niskie stężenia kwasów mogą być korzystne dla skóry suchej, ich wyższe stężenia mogą prowadzić do przesuszenia i złuszczania, szczególnie jeśli skóra jest już wrażliwa.
Kolejnym składnikiem, którego należy unikać są astringenty (ściągające substancje). Przykładem jest mentol, kamfora czy siarka. Działają agresywnie na skórę, co może nasilić uczucie suchości i podrażnienie. Unikaj także konserwantów w wysokim stężeniu, np parabenów (Methylparaben, Propylparaben)Formaldehyd i ich donorów (np. DMDM Hydantoin, Imidazolidinyl Urea)
rodzaj kosmetyków, które nie służą suchej skórze
Produkty matujące lub przeciwtrądzikowe– kremy i toniki przeznaczone do cery tłustej lub mieszanej często zawierają składniki takie jak alkohol czy kwasy w wysokim stężeniu, które przesuszają skórę.
Peelingi mechaniczne z dużymi drobinkami – mocno ścierające drobinki mogą uszkodzić cienką warstwę ochronną skóry suchej, powodując mikrouszkodzenia i podrażnienia.
Mydła w kostce – zawierają często wysokie stężenia zasadowych detergentów, które usuwają lipidy z powierzchni skóry i przyczyniają się do jej wysuszania.
Kosmetyki z dużą ilością piany – żele pod prysznic lub płyny do mycia twarzy, które intensywnie się pienią, często zawierają silne surfaktanty, np. SLS.
O CZYM NIE ZAPOMINAĆ W PIELĘGNACJI SKÓRY SUCHEJ?
Pielęgnacja skóry suchej to nie tylko regularne stosowanie zdrowych i naturalnych kosmetyków do cery suchej. To również profilaktyka. Dlatego staraj się unikać czynników sprzyjających przesuszeniom, szczególnie chlorowanej wody ia także suchych, klimatyzowanych pomieszczeń. Odradzamy też częste i długie przebywanie na słońcu, lepiej zrezygnować z kąpieli słonecznych.
Dbaj o swoje środowisko domowe. Utrzymuj odpowiednią wilgotność powietrza (40–60%) w pomieszczeniach, szczególnie w okresie grzewczym. Pij odpowiednią ilości wody (ok. 2 litrów dziennie), aby nawodnić organizm od wewnątrz.
Czasami potrzebna jest zmiana diety. Warto stosować dietę bogatą w witaminę E – działa antyoksydacyjnie i wspiera regenerację skóry. witaminę A – wspomaga odbudowę naskórka oraz w kwasy tłuszczowe omega-3, obecne w rybach, orzechach i olejach roślinnych.
Pielęgnacja suchej skóry domowymi sposobami
Domowe sposoby na pielęgnację suchej skóry mogą być skutecznym wsparciem, szczególnie jeśli stosuje się je regularnie i w połączeniu z odpowiednią dietą oraz ochroną przed czynnikami zewnętrznymi.
Nawilżanie ciała i twarzy naturalnymi olejami
Naturalne oleje roślinne zawierają kwasy tłuszczowe i witaminy, które wspierają regenerację skóry.
- Olej kokosowy – nawilża, wygładza i łagodzi podrażnienia. Można stosować na całe ciało, szczególnie na suche pięty, łokcie i dłonie.
- Olej migdałowy – delikatny, idealny do skóry wrażliwej, nawilża i łagodzi uczucie suchości.
- Oliwa z oliwek – bogata w witaminę E, doskonale regeneruje i odżywia.
- Olej z awokado – głęboko nawilża, szczególnie przydatny na bardzo suchą skórę.
Jak stosować? Nanieś niewielką ilość oleju na lekko wilgotną skórę po kąpieli. Możesz też dodać kilka kropli oleju do wody w kąpieli. Nawilżanie twarzy naturalnymi olejami, na przykład Olejkiem Drzewo Sandałowe, które doskonale przywraca równowagę skórze.
Maseczki nawilżające do twarzy z produktów spożywczych
Możesz sama przygotować nawilżające maseczki w swoim domu. Poniżej łatwe przepisy.
Maseczka z awokado i miodu:
- Rozgnieć pół awokado i wymieszaj z 1 łyżką miodu.
- Nałóż na twarz lub suche partie ciała na 15–20 minut, a następnie spłucz letnią wodą.
- Efekt: Nawilżenie i odżywienie skóry.
Maseczka jogurtowa:
- Wymieszaj 2 łyżki naturalnego jogurtu z 1 łyżeczką oliwy z oliwek.
- Nałóż na skórę na 10–15 minut i spłucz.
- Jogurt łagodzi podrażnienia, a oliwa nawilża.
Kąpiele nawilżające do ciała z produktów spożywczych
Kąpiele te pomogą w nawilżeniu suchej skóry i przyniosą ulgę gdy skóra swędzi.
Kąpiel z płatkami owsianymi:
- Wsyp szklankę zmielonych płatków owsianych do wanny z ciepłą wodą.
- Kąp się przez 15–20 minut.
- Owies działa kojąco, nawilżająco i łagodzi podrażnienia.
Kąpiel mleczna:
- Dodaj 1–2 szklanki pełnotłustego mleka (lub mleka kokosowego) do wody.
- Mleczne proteiny pomagają zmiękczyć skórę i zatrzymać wilgoć.
Kąpiel z miodem:
- Wymieszaj 2 łyżki miodu z ciepłą wodą w wannie.
- Miód działa nawilżająco i regenerująco.
Kąpiel z olejem kokosowym:
- Rozpuść olej kokosowy w ciepłej wodzie w wannie.
- Zanurz się w kąpieli na 15–20 minut.
- Po kąpieli delikatnie osusz ciało ręcznikiem, aby zachować warstwę ochronną oleju.
Kąpiel z mąką ziemniaczaną:
- Rozpuść mąkę ziemniaczaną w niewielkiej ilości ciepłej wody, tworząc zawiesinę.
- Dodaj zawiesinę do wanny z ciepłą wodą.Wejdź do kąpieli na 15–20 minut.
- Po kąpieli spłucz ciało letnią wodą.
Naturalne peelingi do ciała
Delikatne złuszczanie suchej skóry pozwala pozbyć się martwego naskórka i poprawić wchłanianie składników odżywczych. Możesz sama wykonać taki peeling do ciała.
Peeling cukrowy:
- Wymieszaj 2 łyżki cukru z 1 łyżką oliwy z oliwek.
- Masuj skórę delikatnymi, kolistymi ruchami, a następnie spłucz.
Peeling owsiany:
- Połącz 2 łyżki płatków owsianych z 1 łyżką miodu i 1 łyżką ciepłej wody.
- Delikatnie nałóż na skórę i masuj przez kilka minut.
Nawilżenie miodem
Miód jest naturalnym humektantem, czyli przyciąga wilgoć do skóry. Nałóż cienką warstwę miodu na suche miejsca (np. twarz, dłonie, łokcie). Pozostaw na 15 minut i spłucz letnią wodą.
Sucha skóra pielęgnowana i wspierana w odpowiedni sposób nie będzie nam już sprawiać problemów.