Czy wiecie, że prawie wszystkie rośliny azjatyckie, które są składnikami naszych kosmetyków naturalnych doskonale sprawdzają się jako skuteczne środki zapobiegające infekcjom oraz naturalne leki na przeziębienia?
Oczywiście podstawowe zasady medycyny azjatyckiej to zapobiegać przez zdrowy tryb życia. Powinniśmy odpowiednio oddychać, uprawiać sporty na świeżym (czystym!) powietrzu, zdrowo jeść, dobrze spać. Nie zawsze się to udaje, prawda? Szczególnie kiedy żyjemy w biegu i narażeni jesteśmy na wirusy i bakterie, które są szczególnie aktywne w czasie jesiennej szarugi. Czasem zatem musimy wesprzeć się czymś dodatkowym aby wzmocnić odporność. Mój sekret to codziennie na czczo napój z azjatycką rośliną. Wiecie jaką? Imbirem.
Codziennie rano ścieram na tarce kawałek korzenia imbiru (2-3 cm), wyciskam przez gazę , dodaję sok z 1 cytryny i pół szklanki ciepłej wody. Czasem dodaję szczyptę pieprzu cayenne. Ten napój spożywam codziennie na czczo. Pomaga. Trzymam się zdrowo. Zapobiegawczo w okresie jesiennym do wszystkich potraw dodaję kurkumy.
Jeśli jednak nie ochronimy się przed chorobą i pojawią się już symptomy przeziębienia to medycyna azjatycka zaleca dobrze się wypocić. Toksyny opuszczają wtedy ciało przez pory skórne. Innym zaleceniem przy przeziębieniu jest picie dużej ilości ciepłych napojów. Szczególnie zielona herbata jest dokonała do oczyszczenie z toksyn i odblokowania nosa. W czasie choroby powinniśmy pić duże ilości herbaty z imbirem, lukrecją, trawą cytrynową, cynamonem czy gwiazdkami anyżu. Dobrze jest wypić mleko z kurkumą, a Ajurweda zaleca też spożywanie amli czy żucie imbiru z solą. Wszystkie te roślinki są składnikami naszych kosmetyków
Jeśli w mojej rodzinie pojawia się przeziębienie gotuję w domu zupę mocy według pięciu przemian. Przepis znajdziecie na blogu Smakoterapii. Bardzo polecam.
A poniżej przepis na doskonałe na przeziębienie złote mleko, które w Indiach każda mama przygotowuje choremu dziecku.
Składniki:
- Szklanka mleka
- 1/4 łyżezki świeżej lub sproszkowanej kurkumy
- 1/4 łyżeczki świeżego lub sproszkowanego imbiru
- 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu
- Szczypta szafranu
- 1 łyżeczka miodu (jeśli chcesz poprawić smak)
Zagotuj mleko, dodaj kolejno składniki, gotuj przez 5 minut na małym ogniu. Złote mleko można przygotować w większej ilości i przechowywać w lodówce. Podajemy zawsze na ciepło.
Oczywiście jeśli będziecie się nadal czuli źle odwiedźcie lekarza. A tymczasem życzę zdrowia i zachęcam – wypróbujcie proszę azjatyckie rośliny także w jesiennym menu.