Retinoidy to naturalne bądź syntetyczne pochodne witaminy A, wykazujące do niej strukturalne i/lub funkcjonalne podobieństwa. Retinol to długołańcuchowy alkohol stanowiący podstawową formę witaminy A, jest prototypem wszystkich innych retinoidów.
PODZIAŁ RETINOIDÓW
Gdyby uporządkować retinoidy według kryterium siły ich działania, kolejność byłaby następująca:
kwas retinowy > retinaldehyd > retinol > estry retinolu > β-karoten
Retinol po dotarciu do komórki keranocytu za pomocą odpowiednich enzymów utlenia się do aldehydu retinowego (retinaldehydu), a ten dalej utleniany jest do kwasu retinowego.
JAK DZIAŁA RETINOL
Retinoidy są rozpuszczalne w tłuszczach, dzięki czemu wnikają w warstwę rogową naskórka
i w niewielkim stopniu przenikają do skóry właściwej. Docierając do komórek keranocytów, wiążą się
z odpowiednimi receptorami, następnie indukują transkrypcję odpowiednich genów.
Retinoidy stymulują aktywność komórkową keratynocytów, fibroblastów, melanocytów.
Poprzez interakcję z receptorami wewnątrz komórek sprzyjają ich proliferacji, wzmacniają funkcje ochronne naskórka, ograniczają przeznaskórkową utratę wody, chronią kolagen przed degradacją oraz hamują aktywność metaloproteinaz odpowiedzialnych za degradację macierzy pozakomórkowej.
DLA KOGO SĄ RETINOIDY?
Retinoidy mają szerokie zastosowanie w kosmetyce, będąc silnym środkiem dermatologicznym stosowanym w trądziku, łuszczycy oraz innych chorobach skóry oraz jednym z najskuteczniejszych surowców anti-aging.
KOSMETYKI Z RETINOLEM
Na rynku znaleźć można kosmetyki z tym składnikiem ustabilizowanym oraz bez stabilizacji. Aby chronić retinoidy przed degradacją stosuje się surowce mikrokapsułkowane, dodatek antyoksydantów czy cyklodekstryn do formulacji oraz odpowiednio dobrane opakowania chroniące przed dostępem światła i tlenu.
CO WYRÓŻNIA RETINOL H10?
Trzeba zauważyć, że retinoidy są związkami nietrwałymi, łatwo ulegającymi degradacji i utlenieniu w kontakcie z powietrzem oraz światłem. Jednak RETINOL H10 (INCI: Hydrogenated Retinol) jest pod tym względem wyjątkowy!
Modyfikowana postać retinolu o zwiększonej stabilności, odporności na utlenianie, działanie światła i wysokiej temperatury. Badanie wykazało, że tradycyjny retinol ulega rozkładowi już po godzinie od ekspozycji na promieniowanie słoneczne, retinol uwodorniony nawet po tygodniu nie uległ minimalnej stracie.
Wiązania podwójne w łańcuchu polienowym między atomami węgla ulegają nasyceniu – czyli przyłączane są do nich dodatkowe atomy wodoru – stąd UWODORNIENIE (HYDROGENACJA), przez co wiązania między węglami stają się pojedyncze. Alkany z reguły są mało reaktywne, co tłumaczy zwiększoną stabilność RETINOLU H10 ale też niższą aktywność biologiczną (inny mechanizm działania na skórę).
DZIAŁANIE
RETINOL H10 stymuluje syntezę kwasu hialuronowego w skórze właściwej i w naskórku poprzez aktywację fibroblastów. Zwiększa to objętość tkanki skórnej, tworząc efekt push-up, który wypełnia zmarszczki od wewnątrz. Warto pamiętać, że to właśnie kwas hialuronowyw skórze pełni rolę swoistej „gąbki”, która utrzymuje wilgoć w skórze oraz odpowiada za jej jędrność i elastyczność.
Wraz z wiekiem proces tworzenia się cząsteczek kwasu hialuronowego spowalnia, przyczyniając się do widocznych zmian na skórze. Im lepiej nawilżona skóra, tym jest bardziej sprężysta i odporna na powstawanie zmarszczek.
ŁAGODNY RETINOL – CZY TO MOŻLIWE?
RETINOL H10 jest pozbawiony właściwości drażniących, charakterystycznych dla większości retinoidów. Jednak warto pamiętać, że jest to składnik aktywny, więc warto budować na niego tolerancję, jak w przypadku klasycznych retinoidów. Początkowo zalecamy używanie co 3 dni, z czasem przy braku jakichkolwiek podrażnień, zwiększając częstotliwość do stosowania co wieczór. Dodatkowo, aby zapewnić całkowite bezpieczeństwo oraz polepszyć rezultaty pielęgnacji sugerujemy codzienne stosowanie kremów z wysokim indeksem SPF.
RETINOL H10 znajdziesz w innowacyjnym ADVANCED SKIN LIFT UP SERUM REISHI I RETINOL H10 0,5%