SZAMPON BEZ SLS – CO TO ZNACZY ?

mycie głowy szamponem

Szampon bez SLS czy z SLS?. Ten wpis pomoże Ci podjąć decyzję. Szampony stanowią podstawowy element higieny osobistej, pełniąc funkcję nie tylko myjącą, ale także pielęgnacyjną. Przecież zdrowe i czyste włosy są naszą wizytówką. Kluczowymi składnikami odpowiedzialnymi za właściwości czyszczące są środki powierzchniowo czynne (surfaktanty). Surfaktanty obniżają napięcie powierzchniowe wody, umożliwiając skuteczne usuwanie zanieczyszczeń, sebum i produktów stylizacyjnych z powierzchni skóry głowy i włosów. W zależności od struktury chemicznej i ładunku elektrycznego, surfaktanty dzielą się na anionowe, kationowe, niejonowe i amfoteryczne, z których każda grupa wykazuje odrębne właściwości fizykochemiczne i dermatologiczne.

SZAMPON BEZ SLS – WSTĘP

SLS można znaleźć w wielu drogeryjnych preparatach do mycia ciała i włosów. Niektóre firmy kosmetyczne starają się ograniczać do minimum użycie tego detergentu w swoich produktach, a jeśli chcemy mieć pewność, że nie ma tego składnika w środkach do skóry i włosów, uważnie czytajmy etykiety i wybierajmy naturalne kosmetyki. Dziś jest już wiele firm, które oferują szampon bez sls.

CO TO JEST SLS?

Sodium Laauryl Sulfate, w skrócie SLS, jest substancją powierzchniowo-czynną zawartą w różnego rodzaju środkach myjących. Dzięki temu składnikowi kosmetyki, takie jak mydła, żele pod prysznic czy szampony, lepiej się pienią i łatwiej spłukują, ale ma on też swoje wady i w niektórych przypadkach może być niezalecany. Jeśli więc mamy wybór, lepiej sięgnijmy po mydło lub szampon bez SLS.

SLS składa się z dodecylowej grupy hydrofobowej (C₁₂H₂₅-) połączonej z hydrofilową grupą siarczanową (-SO₄⁻), co czyni go anionowym środkiem powierzchniowo czynnym.

SLS działa jako detergent i emulgator, obniżając napięcie powierzchniowe wody. Grupa hydrofobowa wiąże się z tłuszczami i brudem, podczas gdy grupa hydrofilowa umożliwia ich rozpuszczenie i usunięcie w wodzie. Jest szeroko stosowany ze względu na swoje właściwości pianotwórcze i czyszczące.

SLS znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Stosuje się go do szamponów i żelach do mycia. Składnik ten zawierają także płyny do mycia naczyń i podłóg. Przemysł farmaceutyczny używa go w środkach przeczyszczających, a przemysł spożywczy jako dodatek E487 (dozwolony w niektórych krajach).

DLACZEGO SZMAPON BEZ SLS JEST DOBRYM WYBOREM?

Szampon bez sls cieszy się dobrą sławą, ponieważ w przeciwieństwie do szmaponów z sls nie podrażnia skóry głowy i nie wysusza jej.

Szampon z sls może powodować wiele negatywnych skutków ubocznych, między innymi:

  • zmiany skórne na skórze głowy (zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, wypryski, egzema itp.);
  • nadmierną utratę wody i zaburzone wydzielanie łoju (spowodowane uszkodzeniem powłoki hydrolipidowej naskórka);
  • osłabienie osłonek włosów (prowadzące do ich łamania i wypadania);
  • podrażnienia przy kontakcie z błoną śluzową jamy ustnej i śluzówką oka.

Osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii powinny wybierać szampon bez SLS, ale nawet posiadacze skóry normalnej mogą odczuć nieprzyjemne konsekwencje używania. Dlatego lepiej wymienić go na szampon naturalny.

ZAMPON BEZ SLSSUBSTANCJE MYJĄCE

Substancje myjące w szamponach pełnią kluczową rolę w oczyszczaniu skóry głowy i włosów, a ich wybór zależy od potrzeb użytkownika i właściwości dermatologicznych. Anionowe surfaktanty, takie jak SLS i SLES, zapewniają silne działanie detergencyjne, podczas gdy niejonowe i amfoteryczne środki, jak Decyl Glucoside czy Cocamidopropyl Betaine, oferują łagodniejsze alternatywy dla skóry wrażliwej. Wraz ze wzrostem świadomości konsumenckiej rośnie zapotrzebowanie na naturalne i biodegradowalne składniki, co wpływa na rozwój nowych formulacji szamponów, coraz częściej wybieramy szampon bez sls.

Sodium Laureth Sulfate (SLES)

SLES jest etoksylowaną pochodną SLS, co nadaje mu łagodniejsze właściwości. Mimo to, może zawierać śladowe ilości 1,4-dioksanu, związku o potencjalnym działaniu kancerogennym, jeśli nie zostanie odpowiednio oczyszczony (Fiume et al., 2010).
Powszechnie stosowany w szamponach codziennego użytku oraz produktach dla osób o normalnej skórze głowy. Szampon bez sls nie powinien go także zawierać.

Sodium Cocoyl Isethionate (SCI)

SCI to łagodny, anionowy surfaktant o niskiej drażliwości i doskonałych właściwościach pianotwórczych nawet w twardej wodzie. Jest biodegradowalny i często wykorzystywany w szamponach w kostce (Kirk-Othmer Encyclopedia of Chemical Technology, 2014).
Stosowany w produktach dla skóry wrażliwej oraz kosmetykach naturalnych.

Behentrimonium Chloride

Behentrimonium chloride to czwartorzędowa sól amoniowa, wykorzystywana jako antystatyk i emulgator. Ma właściwości zmiękczające i ułatwiające rozczesywanie włosów, jednak przy wysokich stężeniach może powodować podrażnienia skóry (Loden & Wessman, 2001). Występuje głównie w odżywkach i szamponach 2w1.

Decyl Glucoside

Decyl glucoside to łagodny surfaktant cukrowy pozyskiwany z glukozy i alkoholu tłuszczowego. Wykazuje doskonałą biodegradowalność oraz niski potencjał drażniący, co potwierdzają badania dermatologiczne. Stosowany w produktach dla dzieci, kosmetykach ekologicznych oraz w szamponach dla skóry wrażliwej. Szampon bez sls może go mieć w składzie.

Coco Glucoside

Coco glucoside jest mieszaniną glukozy i pochodnych oleju kokosowego. Wykazuje doskonałe właściwości pianotwórcze, mimo łagodności, i jest często stosowany jako wzmacniacz piany w formulacjach szamponów. Obecny w naturalnych szamponach oraz produktach hypoalergicznych. Szampon bez sls może go mieć w składzie.

Cocamidopropyl Betaine

Cocamidopropyl betaine to pochodna oleju kokosowego o właściwościach łagodzących i antystatycznych. Jest stosunkowo łagodnym surfaktantem, choć może powodować reakcje alergiczne u osób z nadwrażliwością. Powszechnie stosowany w szamponach dla dzieci oraz produktach do skóry wrażliwej jako wzmacniacz piany. Szampon bez sls może go mieć w składzie.

Naturalne substancje myjące – orzechy reetha

Orzechy reetha, znane również jako orzechy piorące lub mydlnica indyjska, pochodzą z drzewa Sapindus mukorossi, które rośnie głównie w Indiach, Nepalu i Chinach. Od wieków są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej oraz jako naturalny środek myjący. Ich właściwości czyszczące wynikają z obecności saponin – naturalnych związków powierzchniowo czynnych, które w kontakcie z wodą tworzą pianę, umożliwiając skuteczne usuwanie zanieczyszczeń. Znajdziesz je w Szamponach ajurwedyjskich Orientana.

Orzechy reetha są wykorzystywane jako łagodny szampon do mycia włosów. Dzięki niskiej wartości pH pomagają w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej skóry głowy, co przeciwdziała przesuszeniu i łupieżowi (Sharma et al., 2011).

Naturalne substancje myjące – shikakai

Shikakai, znany naukowo jako Acacia concinna, jest rośliną pnącą występującą naturalnie w Indiach oraz krajach Azji Południowo-Wschodniej. W medycynie ajurwedyjskiej od wieków stosowany jest jako naturalny środek do mycia włosów i skóry, ceniony za swoje łagodne właściwości oczyszczające i pielęgnacyjne. Nazwa shikakai w sanskrycie oznacza dosłownie “owoc dla włosów”, co odnosi się do jego tradycyjnego zastosowania w pielęgnacji włosów. Roślina ta stanowi bogate źródło saponin, które wykazują właściwości myjące, oraz innych bioaktywnych związków wspierających zdrowie skóry i włosów.

Shikakai działa jako naturalny środek powierzchniowo czynny dzięki obecności saponin, które mają zdolność do tworzenia miceli – struktur, które otaczają cząsteczki tłuszczu i brudu, umożliwiając ich usunięcie z powierzchni skóry i włosów. W przeciwieństwie do syntetycznych detergentów, shikakai nie usuwa naturalnych olejków ochronnych z włosów, co zapobiega ich przesuszeniu. Nie powoduje podrażnień skóry, co czyni go odpowiednim dla osób z wrażliwą skórą głowy lub problemami dermatologicznymi (Patel et al., 2012).

JAKI SZAMPON BEZ SLS wybrać

Szampon bez sls możesz wybrać wśród szamponów ajurwedyjskich Orientana. Do wyboru masz

ajurwedyjski naturalny szampon do włosów imbir i trawa cytrynowa

Szampon bez SLS Imbir i Trawa Cytrynowa skutecznie oczyszcza zarówno skórę głowy, jak i pasma włosów, usuwając zanieczyszczenia, nadmiar sebum oraz pozostałości po kosmetykach do stylizacji. Już podczas mycia zapewnia przyjemne uczucie świeżości i lekkości, które utrzymuje się przez długi czas. Formuła kosmetyku umożliwia stworzenie gęstej, kremowej piany, która delikatnie otula każdy kosmyk, sprawiając, że codzienna pielęgnacja staje się prawdziwą przyjemnością. Po spłukaniu produktu włosy zachwycają subtelnym, cytrusowym aromatem, który dodaje energii i orzeźwia zmysły. Szampon nie powoduje plątania się włosów, co ułatwia ich rozczesywanie, a jego łagodna formuła nie wywołuje podrażnień ani przesuszenia skóry głowy. Dzięki starannie dobranym, naturalnym składnikom inspirowanym Ajurwedą, regularne stosowanie kosmetyku sprawia, że włosy stają się intensywnie odżywione, dobrze nawilżone, gładkie i pełne zdrowego blasku.

ajurwedyjski naturalny szampon do włosów jaśmin i migdałecznik

Ajurwedyjski szampon bez sls – Jaśmin i Migdałecznik, to idealne rozwiązanie dla osób z delikatnymi, cienkimi włosami, które wymagają szczególnie łagodnej, ale skutecznej pielęgnacji. Jego starannie opracowana formuła delikatnie, lecz dogłębnie oczyszcza zarówno skórę głowy, jak i włosy, usuwając wszelkie zanieczyszczenia, nadmiar sebum oraz pozostałości po produktach do stylizacji, nie obciążając przy tym pasm. Dzięki zawartości naturalnych składników inspirowanych ajurwedyjską tradycją, włosy już po pierwszym użyciu stają się bardziej sprężyste, a uniesienie ich u nasady nadaje fryzurze pożądaną objętość i lekkość, która utrzymuje się przez długi czas.

Szampon tworzy gęstą, kremową pianę, która otula każde pasmo, pielęgnując i wzmacniając włosy od cebulek aż po same końce. Działa kojąco i nawilżająco na skórę głowy, wspomagając jej naturalną równowagę i zapobiegając podrażnieniom. Aromatyczny jaśmin dodaje kosmetykowi subtelnego, kwiatowego zapachu, który relaksuje zmysły i sprawia, że codzienna pielęgnacja włosów staje się przyjemnym rytuałem. Migdałecznik, znany ze swoich właściwości wzmacniających i regenerujących, dostarcza włosom niezbędnych składników odżywczych, sprawiając, że stają się mocniejsze, bardziej elastyczne i odporne na uszkodzenia.

Regularne stosowanie szamponu sprawia, że włosy są nie tylko dogłębnie odżywione, ale także bardziej podatne na stylizację i łatwiejsze do ułożenia. Kosmetyk nie obciąża fryzury, dzięki czemu pasma zachowują swoją lekkość, miękkość i naturalny blask. To doskonały wybór dla osób poszukujących łagodnej, a zarazem skutecznej pielęgnacji, opartej na naturalnych składnikach i tradycji Ajurwedy.

ajurwedyjski naturalny szampon do włosów neem i zielona herbata.

Szampon bez sls z neem skutecznie usuwa zanieczyszczenia z włosów i dokładnie oczyszcza skórę głowy, tworząc obfitą, kremową pianę. Regularne stosowanie pomaga utrzymać włosy świeże na dłużej i zmniejsza ich tendencję do przetłuszczania się. Dodatkowo, jego właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne wspierają walkę z łupieżem, redukując jego widoczność i zapobiegając nawrotom. Szampon ten wzmacnia cebulki włosów, ograniczając ich wypadanie. Ajurwedyjska formuła na bazie neem działa kojąco na skórę głowy, łagodząc podrażnienia, intensywnie nawilżając i przywracając jej naturalną równowagę.

Szampon bez SLS Orientana zamiast tej agresywnej substancji powierzchniowo-czynnej ma w składzie mieszankę indyjskich ziół o właściwościach uznawanych jako lecznicze przez medycynę ajurwedyjską, takich jak neem, imbir i trawa cytrynowa. Zdaniem Ajurwedy szampon bez SLS jest dużo bezpieczniejszy od swojego chemicznego odpowiednika – nie powoduje podrażnień i nie wywołuje nieprzyjemnych zmian skórnych. Ma za to pozytywny wpływ na funkcjonowanie powłoki hydrolipidowej naskórka, ponieważ dogłębnie nawilża i odżywia skórę, a także wzmacnia osłonki i cebulki włosów.

Obawiasz się, że działanie szamponu bez SLS nie będzie tak skuteczne, jak w przypadku szamponów drogeryjnych? Niepotrzebnie! W składzie szamponu bez SLS znajdziesz składniki aktywne naturalnego pochodzenia, które dbają o prawidłową równowagę skóry głowy oraz piękny wygląd włosów – dzięki temu daje on równie dobre efekty, co jego drogeryjne odpowiedniki.

Jak dbać o włosy

Nie tylko szampon bez sls jest gwarancją zdrowych włosów. Ważne są jeszcze małe rytuały, które powinny być poprawnie wykonywane. Tak więc, myjąc włosy używaj letniej wody. Gorąca woda może wysuszać włosy i podrażniać skórę głowy.

Szampon dobieraj do skóry głowy, nie do długości włosów – np. delikatny szampon nawilżający, jeśli masz suchą skórę głowy.

W czasie suszenia i stylizacji unikaj wysokiej temperatury – susz włosy letnim nawiewem, a prostownicę czy lokówkę używaj tylko, gdy to konieczne. Osuszaj włosy ręcznikiem delikatnie – nie trzyj ich mocno, aby nie uszkodzić łusek włosa. Używaj termoochrony przed stylizacją na gorąco.

Rozczesuj włosy szczotką z naturalnego włosia lub grzebieniem o szerokich zębach – szczególnie do mokrych włosów, aby ich nie łamać. Rozczesuj włosy od końcówek do nasady – to zmniejsza ryzyko plątania i łamania.

Podcinaj regularnie końcówki co 6-8 tygodni, aby zapobiegać rozdwajaniu się i utrzymać włosy w dobrej kondycji.

Pamiętaj, że wygląd włosów zależy też od zdrowej diety. Wybieraj żywność zawierającą witaminy z grupy B, biotyna, cynk, żelazo i kwasy omega-3 . Wspierają one wzrost włosów i zapobiegają ich wypadaniu. Pij dużo wody – nawilżenie od wewnątrz jest równie ważne jak od zewnątrz.

I na koniec – pracuj nad tym by unikać stresu. Stres to wielki wróg włosów.

Przepisy na zdrowe włosy z naszej kuchni

Dbając o zdrowie włosów, warto sięgnąć po naturalne środki dostępne w żywności. Składniki odżywcze zawarte w codziennych produktach spożywczych mogą znacząco wpłynąć na kondycję włosów, ich wzrost, nawilżenie oraz ogólny wygląd. Włosy, podobnie jak reszta ciała, potrzebują odpowiednich witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych do prawidłowego funkcjonowania. Składniki te możesz stosować na zewnątrz i do wewnątrz. Sprawdź poniższe propozycje i wypróbuj je na włosy.

Jajka

Jajka są bogate w biotynę, białko i witaminy z grupy B. Biotyna jest niezbędna do produkcji keratyny, głównego białka włosów. Spożywanie jajek wzmacnia włosy, zapobiega ich łamliwości i stymuluje wzrost. Można również stosować jajka bezpośrednio na włosy jako maskę – rozbić jajko, nałożyć na wilgotne włosy, zostawić na 20 minut i spłukać raczej letnią wodą.

Awokado

Awokado jest pełne zdrowych tłuszczów, witaminy E i C, które są kluczowe dla nawilżenia i ochrony włosów przed uszkodzeniami. Spożywanie awokado wspiera zdrowie skóry głowy, a maska z rozgniecionego awokado nałożona na włosy nadaje im blask i gładkość. Po prostu rozgnieć awokado nałóż je na skórę głowy i włosy.

Orzechy i nasiona

Orzechy włoskie, migdały, siemię lniane i nasiona chia zawierają kwasy omega-3, cynk i białko. Omega-3 nawilżają włosy, cynk wzmacnia mieszki włosowe, a białko buduje strukturę włosa. Garść orzechów dziennie lub dodanie nasion do jogurtu czy smoothie poprawi kondycję włosów. By mieć piękne włosy jedz orzechy.

Szpinak i jarmuż

Bogate w żelazo, witaminę C i kwas foliowy, te zielone warzywa liściaste wspierają transport tlenu do mieszków włosowych, co jest kluczowe dla wzrostu włosów. Szpinak można spożywać w sałatkach, smoothie lub gotowany jako dodatek do dań.

Marchewki

Marchewki są bogate w beta-karoten, który organizm przekształca w witaminę A. Witamina A wspiera produkcję sebum, naturalnego oleju skóry głowy, zapobiegając przesuszeniu włosów. Marchewki można jeść na surowo, gotowane lub pić jako sok.

Ryby tłuste

Łosoś, makrela i sardynki są doskonałym źródłem kwasów omega-3, które odżywiają mieszki włosowe i poprawiają elastyczność włosów. Regularne spożywanie ryb wspomaga wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu.

Słodkie ziemniaki

Podobnie jak marchewki, słodkie ziemniaki są bogate w beta-karoten, co wspiera zdrowie skóry głowy i nadaje włosom naturalny blask. Można je piec, gotować lub dodawać do zup.

Jogurt grecki

Jogurt grecki zawiera błko, witaminę B5 i D, które wspomagają wzrost włosów i ich regenerację. Można go jeść jako przekąskę lub stosować jako maskę na włosy.

Owoce jagodowe

Truskawki, borówki i maliny są bogate w witaminę C, która pomaga w produkcji kolagenu, niezbędnego dla struktury włosów. Regularne spożywanie jagód poprawia siłę i elastyczność włosów.

Ciecierzyca i soczewica

Te rośliny strączkowe są doskonałym źródłem białka, żelaza i cynku, kluczowych dla wzrostu włosów. Można je dodawać do zup, sałatek lub przygotowywać jako pasty, np. hummus.

Stosując te produkty w codziennej diecie, można znaczenie poprawić kondycję włosów. Dodatkowo, bezpośrednie aplikowanie niektórych z nich jako masek do włosów wzmacnia ich działanie. Pamiętaj, że zdrowe włosy zaczynają się od wewnątrz, dlatego zbilansowana dieta bogata w te składniki to klucz do pięknych włosów.

Dodatkowo, można stosować jako maski: olej kokosowy, oliwę z oliwek, miód, żółtko jajka, banany, aloes czy piwo. Wszystkie te składniki można aplikować na włosy na 20-30 minut, a następnie spłukać.

Bibliografia:

Ananthapadmanabhan, K. P., Moore, D. J., Subramanyan, K., Misra, M., & Meyer, F. (2013). Cleansing Without Compromise: The Impact of Mild Surfactants on Skin Barrier Function. Journal of Dermatological Science, 72(3), 173–180.

Effendy, I., & Maibach, H. I. (1995). Surfactants and Experimental Irritation in Human Skin. Journal of the American Academy of Dermatology, 33(5), 693–699.

Fiume, M. M., Heldreth, B., Bergfeld, W. F., Belsito, D. V., Hill, R. A., Klaassen, C. D., … & Andersen, F. A. (2010). Safety Assessment of Sodium Lauryl Sulfate and Ammonium Lauryl Sulfate. International Journal of Toxicology, 29(3_suppl), 151S-161S.

Kirk-Othmer Encyclopedia of Chemical Technology (2014). Wiley-Interscience.

Schmid, M. H., & Korting, H. C. (2011). The Role of Natural Surfactants in Dermatology. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 25(3), 253–262.

Van Rensburg, C., Marais, A., & Gerschwitz, M. (2008). Natural Surfactants in Cosmetic Formulations: Balancing Performance and Skin Tolerance. Cosmetic Science Journal, 29(1), 45–53.

Lynde, C. W., Andriessen, A., & Poulin, Y. (2010). The Role of Betaine in Skin Care: Mechanisms and Clinical Applications. International Journal of Cosmetic Science, 32(6), 385–390.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

2025-03-06

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój koszyk0
Brak produktów w koszyku!
Uzupełnij pielęgnację o
ziołowa henna do włosów w papierowym opakowaniu
Pierwotna cena wynosiła: 44.90 zł.Aktualna cena wynosi: 42.40 zł.
booster regenerujący w pięknym opakowaniu
Pierwotna cena wynosiła: 54.90 zł.Aktualna cena wynosi: 38.40 zł.
Zestaw Rewitalizacja 1500x1500
Pierwotna cena wynosiła: 119.10 zł.Aktualna cena wynosi: 113.16 zł.
naturalny krem do pielęgnacji męskiej cery. Krem przecizmarszczkowy.
Pierwotna cena wynosiła: 74.90 zł.Aktualna cena wynosi: 44.90 zł.
ajurwedyjski olejek do włosów z amlą 105ml
Pierwotna cena wynosiła: 49.00 zł.Aktualna cena wynosi: 41.90 zł.
rozjasnienie-skory
Pierwotna cena wynosiła: 154.00 zł.Aktualna cena wynosi: 130.90 zł.
Kontynuuj zakupy