Swędzenie, przesuszenie i zaczerwienienia to niestety częste uczucia towarzyszące niskim temperaturom powietrza, dlatego tak ważna jest właściwa regeneracja skóry po zimie. Grube swetry, ogrzewane pomieszczenia, mróz na zewnątrz – wszystko to wpływa niekorzystnie na naszą skórę, wysuszając ją i osłabiając barierę lipidową. Możesz jednak temu przeciwdziałać dzięki właściwie dobranym kosmetykom naturalnym.
Dlaczego regeneracja skóry jest ważna
Zima to trudny czas dla naszej skóry. Niskie temperatury, suche powietrze oraz brak słońca sprawiają, że cera po kilku zimowych miesiącach często jest matowa, odwodniona i pozbawiona blasku. Dodatkowo częste zmiany temperatur – wychodzenie z ogrzewanych pomieszczeń na zimne powietrze – mogą prowadzić do nadwrażliwości skóry, podrażnień, a nawet pękających naczynek.
Nie tylko odczuwamy dyskomfort, ale także widzimy, że skóra traci swoją jędrność i zdrowy wygląd. Dlaczego tak się dzieje i jak możemy pomóc naszej cerze w regeneracji po zimie?
Jak zima wpływa na kondycję skóry?
Przesuszenie i odwodnienie
Jednym z największych problemów skóry po zimie jest jej przesuszenie. Mróz oraz zimny wiatr uszkadzają barierę hydrolipidową skóry, co prowadzi do utraty wody i większej skłonności do podrażnień. Dodatkowo powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach ma bardzo niską wilgotność, co jeszcze bardziej nasila ten proces.
Badania dermatologiczne potwierdzają, że zimowe warunki powodują zmniejszenie zawartości wody w naskórku. Według badań przeprowadzonych przez International Journal of Dermatology, skóra w zimie traci nawet 25% więcej wody niż w cieplejszych miesiącach, co prowadzi do jej szorstkości i podatności na łuszczenie. To już jeden z powodów by przystąpić do regeneracji skóry.
Szary, zmęczony wygląd skóry
Mniejsza ilość światła słonecznego zimą prowadzi do zmniejszonej syntezy witaminy D, co może wpływać na kondycję skóry i jej zdolność do regeneracji skóry . Dodatkowo, spowolniony proces złuszczania martwego naskórka sprawia, że cera wygląda na poszarzałą i zmęczoną.
Według badań opublikowanych w Journal of Investigative Dermatology, skóra w okresie zimowym wykazuje zmniejszoną aktywność mikrokrążenia, co może prowadzić do niedotlenienia komórek skóry i pogorszenia jej kolorytu.
Podrażnienia i nadwrażliwość skóry
Częste zmiany temperatury – przechodzenie z mroźnego powietrza do ogrzewanych pomieszczeń – powodują, że naczynka krwionośne rozszerzają się i kurczą, co prowadzi do ich osłabienia i widocznych pęknięć. To właśnie zimą wiele osób zauważa u siebie więcej zaczerwienień i nadwrażliwości skóry.
Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Kopenhadze, osoby z cerą naczynkową mogą doświadczyć nawet 40% wzrostu reaktywności naczyń krwionośnych w miesiącach zimowych, co zwiększa ryzyko trwałego rumienia.
Zwiększona skłonność do niedoskonałości
Chociaż zimą skóra często się przesusza, u niektórych osób może paradoksalnie dochodzić do nasilenia problemów z trądzikiem. Cięższe, ochronne kremy mogą zatykać pory, a brak odpowiedniego złuszczania sprawia, że martwy naskórek gromadzi się na powierzchni skóry, prowadząc do powstawania zaskórników i wyprysków.
Badania opublikowane w Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology wskazują, że zmiany hormonalne wywołane sezonową różnicą w nasłonecznieniu mogą również wpływać na aktywność gruczołów łojowych, prowadząc do zwiększonego wydzielania sebum.
Jak wykonać regenerację skóry po zimie?
Krok 1. Delikatne złuszczanie martwego naskórka
Po zimie skóra często wygląda na matową i zmęczoną, co wynika z nagromadzenia martwego naskórka. Delikatne złuszczanie pomaga w regeneracji skóry, pobudza mikrokrążenie i poprawia jej teksturę. Dobra regeneracja skóry zawsze powinna rozpocząć się od jej dokładnego oczyszczenia. Spowoduje to usunięcie starego naskórka i przygotowanie jej do dalszej pielęgnacji. Bez tego kroku nawet najlepsze kremy do twarzy nie przyniosą pożądanego efektu.
Badania opublikowane w Journal of Cosmetic Dermatology wykazały, że regularne stosowanie kwasów AHA i enzymów roślinnych stymuluje odnowę komórkową, rozjaśnia cerę oraz zwiększa skuteczność działania innych kosmetyków poprzez poprawę ich wchłaniania.
Skóra po zimie jest często grubsza i szorstka, dlatego dobrze oczyszczanie jej rozpocząć od peelingu. Warto pamiętać, by dodatkowo nie podrażniać już wysuszonej skóry peelingami, które będą zbyt szorstkie. Można wtedy skorzystać z peelingu enzymatycznego, jak Enzymatyczny Peeling do Twarzy Kali Musli. Jest on szczególnie polecany dla skóry wrażliwej i ze skłonnością do przesuszania się. Usuwa martwy naskórek bez konieczności tarcia, pobudzając skórę do odnowy.
Doskonałym rozwiązaniem jest Peeling Kwasowy, który w bezpieczny sposób usunie martwy naskórek.
krok 2. Dogłębne nawilżenie skóry
Po zimie skóra jest często odwodniona, co oznacza, że ma problem z zatrzymywaniem wody w naskórku. Odpowiednie nawilżenie i regeneracja bariery ochronnej są kluczowe dla przywrócenia zdrowego wyglądu cery.
Według badań opublikowanych w International Journal of Molecular Sciences, kwas hialuronowy jest jednym z najskuteczniejszych składników nawilżających. Może on wiązać wodę w skórze na poziomie naskórka i skóry właściwej, co znacząco poprawia poziom nawilżenia i elastyczność skóry. W połączeniu z trehalozą jest bombą nawilżającą.
Ceramidy to kolejny kluczowy składnik, który według badań w Journal of Clinical Dermatology wspiera odbudowę bariery lipidowej, zmniejsza przeznaskórkową utratę wody (TEWL) i pomaga w regeneracji skóry.
Wiosna to czas na Serum Ampułkę Nawilżenie z Kwasem Hialuronowy i Trehalozą. Idealnie nadaje się do regeneracji skóry po zimie, ponieważ doskonale przywraca skórze naturalny poziom nawilżenia. Według badań serum ampułka natychmiastowo i długofalowo nawilża skórę. Zostało to potwierdzone przez 100% testujących produkt. Więcej informacji o wynikach testów znajdziesz tu.
Postaw także na esencje do twarzy, które są ważnym elementem azjatyckiej pielęgnacji, a ich główną funkcją jest dogłębne nawilżenie skóry. Dobrze nawilżona skóra lepiej wchłania składniki odżywcze, dzięki temu regeneracja skóry po zimie przebiegnie szybciej i sprawniej. Esencja do Twarzy ze Śluzem Ślimaka doskonale sprawdza się w regeneracji, ujędrnieniu i redukcji przebarwień. Bazą esencji Orientana jest japońska roślina konjac, która ma działanie nawilżające i ułatwiające wprowadzenie substancji odżywczych w głąb skóry. Najlepiej stosować esencje na noc, bo wtedy skóra najlepiej się regeneruje.
korok 3. Wzmacnianie skóry witaminami i antyoksydantami
W okresie zimowym skóra traci wiele składników odżywczych, co osłabia jej naturalną zdolność do regeneracji. Aby wspomóc odbudowę skóry, warto stosować kosmetyki bogate w witaminy i antyoksydanty.
Według badań w Dermatologic Therapy, witamina C i niacynamid odgrywają kluczową rolę w regeneracji skóry, wspomagając produkcję kolagenu, rozjaśniając przebarwienia i działając przeciwzapalnie. Dodatkowo witaminy E i A wykazują silne działanie antyoksydacyjne, chroniąc skórę przed stresem oksydacyjnym i przyspieszając procesy naprawcze.
Wzmocnij skórę silną dawką antyoksydantów. Zastosuj pod krem Serum Ampułkę Antyoksydacja.
Dobrym wyborem będzie Krem do Twarzy Śluz Ślimaka – zawiera bogactwo regenerujących składników, w tym alantoinę, kolagen i elastynę, które odbudowują skórę.
Nie zapominaj o witaminie C, która jest silnym antyoksydantem, doskonale przygotowującym skórę na wiosnę. Dodatkowo wzmocni ona pielęgnację przeciwsłoneczną.
krok 4. Ochrona przeciwsłoneczna
Chociaż zima kojarzy się z mniejszą ilością słońca, to po jej zakończeniu skóra jest szczególnie wrażliwa na działanie promieni UV. Wiosenne słońce może powodować przebarwienia, fotostarzenie oraz osłabienie włókien kolagenowych.
Według badań opublikowanych w Journal of the American Academy of Dermatology, regularne stosowanie kremów z filtrem SPF 30–50 może zmniejszyć ryzyko uszkodzeń skóry nawet o 80%, co przekłada się na dłuższe zachowanie jej młodego wyglądu i zdrowej kondycji.
krok 5. Odbudowa bariery ochronnej
Po zimie warto postawić na produkty, które wzmacniają barierę ochronną skóry. Serum z niacynamidem, skwalanem lub ceramidami pomogą skórze odzyskać równowagę i zmniejszą skłonność do podrażnień.
krok 6. Regeneruj skórę olejkami do twarzy
Naturalne olejki do twarzy są znane w Azji już od wielu tysięcy lat i wykorzystywane są przede wszystkim do masażu twarzy i ciała. Doskonale sprawdzą się do regeneracji skóry po zimie dzięki swoim właściwościom nawilżającym. Dodatkowo wzbogacą skórę o niezbędne substancje odżywcze, zawarte w tłoczonych na zimno i nierafinowanych olejkach, na których są oparte.
Poświęć codziennie chociażby parę minut na masaż skóry twarzy, a dzięki niemu skóra stanie się jędrniejsza, lepiej ukrwiona, mniej podatna na podrażnienia i odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne.
Masując skórę, dociskaj ją lekko palcami, co pozwoli na lepsze wtłoczenie w nią składników odżywczych.
Dla cery problematycznej, zmęczonej i narażonej na zanieczyszczenia polecamy Olejek do Twarzy z Drzewem Sandałowym i Kurkumą. Wygładza podrażnienia, opóźnia proces starzenia i przywraca skórze jędrność, dodatkowo działając antybakteryjnie. Olejek do Twarzy z Różą Japońską i Szafranem przeznaczony jest dla cery suchej, dojrzałej i wymagającej odżywienia. Róża japońska doskonale odżywia i nawilża skórę, a szafran neutralizuje działanie wolnych rodników.
EKSPRESOWA REGENERACJA MASECZKAMI
Maseczki do twarzy są bardzo popularne w Azji. Występują w różnych formach i mają zazwyczaj bardzo silne działanie, dające natychmiastowe efekty poprawy cery. To sprawia, że są idealne do regeneracji skóry po zimie. W okresie przedwiośnia stosuj je dość często.
Zdrowa dieta i suplementacja dla pięknej skóry
Poza pielęgnacją zewnętrzną, regeneracja skóry wymaga także dostarczenia odpowiednich składników odżywczych od wewnątrz.
Badania opublikowane w Nutrients pokazują, że dieta bogata w zdrowe tłuszcze (omega-3), witaminy A, C, D i E oraz antyoksydanty wspiera nawilżenie skóry, redukuje stany zapalne i poprawia jej elastyczność.
Po zimie warto zwiększyć spożycie produktów bogatych w antyoksydanty, zdrowe tłuszcze (awokado, orzechy, oliwa z oliwek) oraz witaminy A, C i E, które pomagają w odbudowie skóry. Suplementacja witaminą D może również wspierać regenerację cery i poprawiać jej wygląd.
Zima to trudny okres dla naszej skóry – mróz, suche powietrze i brak słońca powodują przesuszenie, podrażnienia i szary koloryt cery. Po zimie warto postawić na intensywne nawilżenie, regenerację i ochronę przeciwsłoneczną, aby skóra mogła odzyskać zdrowy wygląd. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i zmianom w diecie, możemy skutecznie poprawić kondycję cery i przygotować ją na cieplejsze miesiące.