RÓŻNICE MIĘDZY KOSMETYKAMI NATURALNYMI A KONWENCJONALNYMI

W dzisiejszych czasach żyjemy w świecie otoczeni wszechobecną chemią. Składniki chemiczne są obecne w naszym życiu czy to w żywności, ubraniu, środkach do czyszczenia, czy w kosmetykach. Niedawno zorientowaliśmy się że tak być nie może i rozpoczęła się era powrotu do natury. Zaczęliśmy zwracać uwagę na to co jemy, jak żyjemy i czego używamy. Pojawiło się sporo zwolenników kosmetyków naturalnych. Konsumenci zrozumieli, że stosowanie chemicznych rozwiązań prowadzi do chorób. Sięgnęliśmy zatem po rozwiązania, które są dla nas zdrowe i nie są szkodliwe dla otaczającego nas świata. Przykładem tego są właśnie kosmetyki naturalne. Powstają one na bazie naturalnych komponentów i są bogate w ekstrakty roślinne, a zatem zdrowe. Nie zawierają syntetycznej chemii, a jeśli już muszę zawierać konserwanty, ze względu na uregulowania prawne wymagające ich obecności są to konserwanty łagodne, pochodzenia naturalnego, dopuszczone do stosowania w kosmetykach naturalnych. Stosując kosmetyki naturalne nie naruszamy warstw skórnych i nie ingerujemy w nie, a tylko je wzmacniamy. Składniki kosmetyków naturalnych dają naszej skórze tylko dobro i działają dogłębnie a nie powierzchniowo

KOSMETYKI NATURALNE CZYLI JAKIE?

Kosmetyki naturalne od konwencjonalnych różnią się przede wszystkim składnikami. Te konwencjonalne pełne są składników chemicznych, tanich i działających powierzchniowo. Kosmetyki naturalne natomiast zawierają składniki naturalne działające dogłębnie oraz wyłącznie pozytywnie na organizm. W odróżnieniu od kosmetyków konwencjonalny bazą kosmetyków naturalnych są oleje i masła roślinne. Różnica występuje również składnikach aktywnych, to składniki które powinny działać skutecznie i które odpowiedzialne są za osiągnięcie celu kosmetyków. Składniki naturalne zwykle pochodzą z wyciągów roślinnych i wnikając w skórę nie tylko powodują pozytywne zmiany, ale także przede wszystkim nie szkodzą, co może mieć miejsce w przypadku kosmetyków konwencjonalnych. Różnica jest także w substancjach zapachowych. Te konwencjonalne zawierają substancje sztuczne, chemiczne, natomiast kosmetyki naturalne zwykle zawierają olejki eteryczne, które są substancjami naturalnymi. Kluczowa różnica to konserwanty. Każdy kosmetyk dopuszczony na rynek europejski musi mieć w składzie konserwant chyba, że jest to kosmetyk tylko olejowy lub oparty tylko na masłach roślinnych. Każdy kosmetyk który zawiera wodę musi zostać zakonserwowany ze względu na bezpieczeństwo konsumenta. Konserwanty chemiczne przedłużają użytkowanie kosmetyku o wiele lat. Konserwanty naturalne to przede wszystkim witamina E, olejki eteryczne, kwas cytrynowy oraz dopuszczony również w przemyśle spożywczym benzoesan sodu i sorbinian potasu.

SKŁADNIKI, KTÓRE NIE POWINNY WYSTĘPOWAĆ W SKŁADZIE KOSMETYKÓW NATURALNYCH

O tym czy kosmetyk jest naturalny czy nie, informuje nas skład INCI (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) – jest to ujednolicony, międzynarodowy system nazewnictwa, który powinien być taki sam na całym świecie. System ten obowiązuje w Unii Europejskiej. Według ustawy kosmetycznej na każdym opakowaniu kosmetyku powinien znajdować się pełen skład INCI bez pomijania żadnego składnika. Składniki powinien poprzedzać angielski napis: Ingredients. Aby dobrze rozpoznawać kosmetyk naturalne powinniśmy nauczyć się nazw tych substancji, które są zabronione i po odczytaniu takiego składnika po prostu odłożyć produkt z powrotem na półkę.

KONSERWANTY NIEIDENTYCZNE Z NATURALNYMI (PARABENY, FENOKSYETANOL),

Parabeny, choć wydawałoby się, że ze względu na długą obecność na rynku są dobrze przebadane to w długim okresie stosowania, szczególnie przez osoby z chorobami przewlekłymi mogą okazać się niebezpieczne. Mogą wpływać na poprawne funkcjonowanie hormonów, zaburzają funkcje tarczycy, mogą mieć wpływ na masę urodzeniową dziecka. Szukajcie je w składzie pod nazwami:

  • Methylparaben
  • Butylparaben
  • Propylparaben
  • Isobutylparaben
  • Benzylparaben
  • Ethylparaben

NA JAKIE SKŁADNIKI ZWRACAĆ UWAGĘ?

Formaldehyd to kolejna substancja syntetyczna do zabezpieczania kosmetyków przed rozwojem bakterii, pleśni i grzybów. Składnik ten drażni drogi oddechowe i wywołuje reakcje alergiczne. Jako składnik kosmetyków występuje pod nazwami:

  • Benzylhemiformal
  • Glutaral
  • Imidazolidinyl Urea
  • Diazolidinyl Urea
  • 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox
  • Quanternium-15
  • DMDM Hydantoin
  • Methenamine
  • Hexetidine

JAKIE KONSERWANTY SĄ BEZPIECZNE?

Kosmetyki naturalne mogą być zabezpieczane konserwantami dopuszczonymi przez organizacje certyfikujące kosmetyki. Są one delikatniejsze  i mogą być pochodzenia roślinnego:

  • Sodium Benzoate
  • Potassium Sorbate
  • Citric Acid
  • Benzyl alcohol
  • Salicid Acid
  • Tocopherol
SKŁADNIKI ROPOPOCHODNE – PARAFINA, OLEJ MINERALNY, WAZELINA
SILIKONY

Te syntetyczne składniki podobnie jak składniki ropopochodne blokują pory skórne. Rolą silikonów jest wygładzenie,  czy to skóry czy włosów. Skórę mocno pokrywają, włosy oblepiają. Ich przyczepność jest tak duża że są trudne do usunięcia. Trudno je na przykład zmyć naturalnym szamponem. Wymagają naprawdę mocnego detergentu. Silikony bardzo często występują w kremach wygładzających zmarszczki, typu anty aging dając krótkotrwały efekt. Silikony odnajdziemy w kosmetykach pod nazwami kończącymi się na:

  • silicone
  • methicone
  • siloxane
  • silanol

W kosmetykach naturalnych silikony zastępujemy olejami i masłami roślinnymi. Ich działanie jest zdrowsze i długofalowe. Czasem musi minąć trochę czasu aby przestawić się z silikonów na naturalną pielęgnację, szczególnie dotyczy to włosów. Jeśli wcześniej używałyśmy silikonów to bez silikonów będą się przez jakiś czas elektryzować. Rozwiązaniem jest olejowanie włosów. Najpopularniejsze oleje do włosów to olej sezamowy i  kokosowy, najlepiej wzbogacony ziołami wpływającymi na stan skóry włosów i głowy czyli amlą , neem i bhringraj.

PEGI

To syntetyczne składniki, do wytwarzanie których stosuje się tlenek etylenu i dioksany W kosmetykach rozpoznamy je łatwo po przedrostku PEG lub PPG.

SLS/SLES/ALS

To składniki myjące zapewniające piękną pianę. Są to tanie i mocne detergenty. W przemyśle maszynowym i stoczniowym używane do mycia maszyn i statków. Spotkamy jest także w płynie do mycia naczyń , czy w zasadzie w każdym żelu pod prysznic i szamponie. To one są odpowiedzialne za przesuszanie skóry, czasem bardzo ostre. One też odpowiedzialne są za stany zapalne skalpu, łamiące się włosy i często łupież. W produktach kosmetycznych występują pod nazwami:

  • Sodium Lauryl Sulfate
  • Sodium Laureth Sulfate
  • Ammonium Lauryl Sulfate

Istnieje kilka składników naturalnych, które z powodzenie zastąpią te agresywne detergenty. Na przykład ekstrakt z orzechów reetha, który ma doskonałą moc czyszczenia i do tego pięknie się pieni.

SUROWCE POZYSKANE Z MARTWYCH ZWIERZĄT (NP. TŁUSZCZE, PROTEINY, ŻYWE KOMÓRKI).

W kosmetykach naturalnych nie powinny znaleźć się żadne surowce pozyskane z martwego zwierzęcia. Nie dopuszczalny jest np. olej z norek, wyciąg z łożysk, kolagen rybi czy piżmo. Można natomiast stosować surowiec pochodzenia zwierzęcego tylko wtedy gdy zwierzę w żaden sposób nie cierpi przy oddawaniu surowca. Wiarygodne marki kosmetyków naturalnych pozyskują te surowce w sposób etyczny. Dopuszczalne jest mleko, wosk pszczeli, propolis, śluz ślimaka.

Twój koszyk0
Kontynuuj zakupy