JAK PORADZIĆ SOBIE Z CERĄ WRAŻLIWĄ?
Warto uświadomić sobie, że skóra wrażliwa to określenie będące poza klasyfikacją typową dla obowiązującego podziału na cerę suchą, mieszaną i tłustą. Może ona bowiem dotyczyć każdego z tych typów cery. Są kobiety, które używają niewielkiej ilości kosmetyków, nie dbają specjalnie o cerę, makijaż zajmuje im dwie minuty a mimo tego ich skóra promienieje blaskiem, jest gładka i ma jednolity koloryt. Wszyscy znamy takie szczęściary. Niestety są także osoby, u których każda zmiana kosmetyku powoduje pojawienie się na twarzy wyprysków, stanu zapalnego, czerwonych plam lub natychmiastowego przesuszenia albo nawet łuszczenia się naskórka. Takie sytuacje pojawiają się od początku przygody z pielęgnacją cery lub rozpoczynają się w pewnym momencie. Trudno jest określić, jakie konkretnie czynniki mogą mieć na to wpływ. Na początku należy na pewno zadbać o wykluczenie chorób skóry takich jak np. atopowe zapalnie, łuszczyca, trądzik różowaty czy możliwe do zdiagnozowania alergie. Jeśli okaże się, że nadwrażliwość skóry nie jest spowodowana żadną z typowych chorób pozostaje dobieranie produktów metoda testów, prób i błędów. Z pewnością używanie kosmetyków naturalnych może być obarczone mniejszym ryzykiem dla cery wrażliwej niż stosowanie powszechnie dostępnych kosmetyków chemicznych.
CZY SĄ SKŁADNIKI, KTÓRE NALEŻY WYELIMINOWAĆ?
Choć dużo mówi się o szkodliwości chemicznych składników w kosmetykach to posiadaczki cery wrażliwej wciąż jeszcze lubią kupować produkty, które są oznakowane jako odpowiednie dla ich skóry, ale nie czytają składów. Składniki takie jak na przykład:
- silne chemiczne konserwanty,
- zagęszczacze,
- PEGi,
- oleje mineralne,
- inne pochodne ropy naftowej,
- ftalany,
- syntetyczne aromaty,
- formaldehyd
mogą zdecydowanie zwiększyć ryzyko reakcji nadwrażliwości skóry. Takie substancje nie są bowiem wskazane dla skóry dziecięcej czy kobiet w ciąży a reakcje uczuleniowe mogą wywołać nawet na zdrowej i odpornej skórze a więc w przypadku cery wrażliwej jest to wielce prawdopodobne. Kupując kosmetyki naturalne mamy gwarancję, że wymienione składniki nie powinny się w nich znajdować. Jednak mimo to należy zawsze zapoznać się z pełnym składem produktu.
JAKIE KOSMETYKI MOGĄ WYWOŁAĆ NADWRAŻLIWOŚĆ?
Jest to mało prawdopodobne, by kosmetyki naturalne spowodowały nadwrażliwość skóry. Jednakże zważywszy na powszechne w dzisiejszych czasach alergie choćby pokarmowe czy wziewne, które dotyczą wszakże produktów naturalnych takich jak na przykład:
- miód,
- orzechy,
- marchew,
- pyłki traw,
- pyłki brzozy.
Trzeba mieć to na uwadze dobierając kosmetyki naturalne do cery wrażliwej. Jednakże warto zdawać sobie sprawę, że to, co kogoś uczula w pokarmie nie musi być uczulające w kremie do twarzy a poza tym takie uczulenie ustaje po zaprzestaniu stosowania danego składnika.
Na pewno można jednak stwierdzić, że składniki drogeryjnych kosmetyków konwencjonalnych takie jak:
- chemiczne konserwanty,
- substancje zapachowe,
- barwniki,
- detergenty
będą sprzyjały wystąpieniu wrażliwej cery. Skóra nieustannie bombardowana takimi czynnikami drażniącymi nie będzie w stanie skutecznie się obronić a zabezpieczająca bariera skórna zostanie w końcu pokonana. Od tego momentu zaczną się różnego typu reakcje nadwrażliwości i wówczas nie pomoże już odstawienie jednego kosmetyku z uczulającym składnikiem ale trzeba będzie odbudować skórę. Dlatego warto w codziennej pielęgnacji, nawet gdy skóra nie jest wrażliwa, używać kosmetyków naturalnych.
JAKIE CZYNNIKI SPRZYJAJĄ OGRANICZENIU NADWRAŻLIWOŚCI SKÓRY?
- odpowiednia pielęgnacja kosmetykami naturalnymi
- dieta – bogata w warzywa, owoce, zboża z pełnego przemiału, unikanie konserwantów i produktów wysoko przetworzonych, słodyczy, fast-foodów i dań gotowych
- odpowiednie nawodnienie organizmu – najlepiej wodą, także przegotowaną, herbatami ziołowymi, unikanie napojów gazowanych, kawy i czarnej herbaty
- ograniczenie ekspozycji na promieniowanie słoneczne, silny wiatr i mróz
- czyste powietrze bez spalin i dymu papierosowego oraz smogu – trudne do uniknięcia zanieczyszczenia można wyeliminować stosując odpowiednie kremy tworzące barierę na skórze uniemożliwiającą przenikanie cząstek
- odpowiednia porcja snu na dobę
- unikanie stresu
- podczas kąpieli czy prysznica odpowiednia temperatura wody – zbyt ciepła powoduje przesuszanie skóry
CZY MOŻNA WYKONAĆ DELIKATNY, ALE SKUTECZNY DEMAKIJAŻ I OCZYSZCZANIE SKÓRY WRAŻLIWEJ?
Resztki makijażu, nadmiar zgromadzonego na skórze sebum oraz zanieczyszczenia można skutecznie i delikatnie usunąć wykorzystując moc roślin, których ekstrakty, wyciągi i oleje znajdują się w kosmetykach naturalnych. Aby dodatkowo nie podrażniać skóry, do demakijażu warto wybierać kosmetyki naturalne, które zapewnią delikatne traktowanie cery wrażliwej, ale jednocześnie będą w stanie rozpuścić pozostałości makijażu tak, by można było łatwo je usunąć nie pocierając skóry mocno wacikiem. Na pewno będą to kosmetyki naturalne oparte na olejach.
DO SAMODZIELNEGO PRZYGOTOWANIA:
Olejek do demakijażu
Składniki:
- Olejek z pestek winogron 45g
- Glyceryl cocoate 5g
- Kilka kropli oryginalnego olejku różanego
- Mała buteleczka z ciemnego szkła
Wykonanie:
Składniki wlać ostrożnie do buteleczki i wstrząsnąć kilkukrotnie w celu ich dobrego połączenia.
CZY MOŻNA W DOMU ZROBIĆ PEELING DLA CERY WRAŻLIWEJ?
Podrażniona i zaczerwieniona cera może sprawiać spore kłopoty w kwestii doboru nawet kosmetyków naturalnych, które będą mogły skutecznie usunąć martwe komórki naskórka i wyrównać skórę. Na pewno peelingu nie można stosować częściej niż raz w tygodniu. Jeśli peeling ma zawierać drobinki ścierające to powinny one być najwyższej jakości i naturalnego pochodzenia. Dobrze, gdy oprócz drobinek peeling zawiera także ekstrakty roślinne i olejki, które będą pielęgnowały wrażliwą cerę i sprawią, że po jego zastosowaniu będzie gładka i nawilżona a nie ściągnięta, sucha i podatna na uszkodzenia. Wiele kosmetyków naturalnych można przygotować w zaciszu domowym. W przypadku cery wrażliwej istotny w tym wypadku jest fakt, że można dobrać składnik, który dla danej osoby będzie dobry i nie będzie podrażniał.
Przepis na uniwersalną oczyszczającą maseczkę do skóry wrażliwej
Składniki:
- 1 łyżka drobno zmielonych płatków owsianych
- 1 łyżka mąki z migdałów
- pół średniej wielkości banana
- pół łyżki gliceryny roślinnej
- 1 mała łyżeczka oleju jojoba
- 10 kropel płynnej witaminy E
Przygotowanie:
Wszystkie składniki należy zmiksować na gładką pastę. Gotową maseczkę należy przechowywać w lodówce najdłużej przez 5 dni.
Jako kosmetyki naturalne delikatnie usuwające martwy naskórek mogą również posłużyć toniki do twarzy. Wystarczy masować skórę delikatną myjką nasączoną odpowiednio dobranym preparatem.
CZY TONIK MOŻE POMÓC?
Toniki będą łagodziły podrażnienia, nawilżą skórę i usuną resztki pozostałe po demakijażu. Należy pamiętać, że wiele drogeryjnych toników czy hydrolatów posiada w składzie alkohol lub inne substancje nie sprzyjające pielęgnacji wrażliwej skóry. Warto zakupić takie kosmetyki naturalne, które mają naprawdę dobre receptury. Kojąco na cerę będzie działał na przykład doskonały Tonik Róża Japońska i Pandan. Łagodzący tonik można także przygotować samodzielnie, ale będzie wymagało to trochę zachodu.
Składniki:
- pół szklanki wody kwiatowej z pelargonii pachnącej
- 4 łyżki suszonych koszyczków rumianku
- 4 łyżki organicznego żelu z aloesu
- 4 łyżki wódki
- 40 kropli olejku z rumianu rzymskiego
- 16 kropli olejku z pelargonii
Przygotowanie:
Wodę kwiatową należy powoli doprowadzić do wrzenia w małym garnuszku. Następnie garnuszek należy odstawić z ognia, włożyć do niego koszyczki rumianku, przykryć pokrywką i odstawić do ostygnięcia. Ostudzoną do temperatury pokojowej miksturę należy przecedzić i przelać do wysterylizowanej butelki z ciemnego szkła. Pozostałe składniki należy dodać do butelki i potrząsać nią aż wszystkie komponenty połączą się ze sobą. Tonik najlepiej przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu i zużyć do 50 dni.
CZY KOSMETYKI NATURALNE OCHRONIĄ I NAWILŻĄ CERĘ WRAŻLIWĄ?
Osoby posiadające cerę wrażliwą chcą często jak najszybciej doprowadzić ją do dobrego stanu i oczekują od kosmetyków naturalnych natychmiastowych rezultatów. Taki szybki efekt wygładzenia mogą zapewnić substancje, które chwilowo wygładzą powierzchnię skóry lub wyciszą zaczerwienienia ale po ich zmyciu problem powróci ze zdwojona silą. Dlatego lepiej postawić na kosmetyki naturalne, których składniki będą może wolniej, ale za to skutecznie odbudowywały naturalne funkcje ochronne skóry i pozwolą jej zregenerować się na tyle, by objawy nadwrażliwości minęły. Warto wybrać takie kosmetyki naturalne, których skład osobiście sprawdzimy i oprócz deklaracji producenta na opakowaniu, że produkt sprzyja cerze wrażliwej w szczegółowym składzie INCI znajdziemy pożądane składniki a nie odnajdziemy barwników, sztucznych konserwantów i zapachów jak również silnie pieniących się detergentów. Składniki, które będą sprzyjały pielęgnacji cery wrażliwej w kosmetykach naturalnych to miedzy innymi:
- masła,
- olejki,
- miód,
- mleko,
- witamina E,
- witamina C,
- kwas hialuronowy,
Ten ostatni składnik znaleźć można w niewielkiej ilości kosmetyków ze względu na bardzo wysoki koszt pozyskania surowca (szafran jest najdroższą przyprawą świata!) oraz konieczność odpowiedniego skomponowania receptury kosmetyków naturalnych. Przy wrażliwej cerze idealnie sprawdzą się łagodzące rumień i pomocne w odbudowaniu ochrony skóry Bogaty Krem z Szafranem Kumkumadi i Hydrokuracja z Szafranem Kumkumadi. Korzystnie jest zawsze najpierw wypróbować krem z próbki lub testera, chociaż reakcja nadwrażliwości może pojawić się dopiero po użyciu kosmetyku na całą twarz. Jak wspomniano, dlatego lepiej jest używać kosmetyków naturalnych, przy których ryzyko to będzie zdecydowanie mniejsze. Wyjątkowo cienka i delikatna skóra wrażliwa potrzebuje ratunku w postaci nowoczesnych kosmetyków naturalnych, które nie tylko są bogate w odżywcze składniki, ale także są produkowane z uwzględnieniem najnowszych badań naukowych, które stanowią wsparcie dla komfortu użytkowników. W domowej pielęgnacji kosmetykami naturalnymi można pokusić się o przygotowanie leczniczego kremu-maści, który pomoże ratować cerę w ekstremalnych przypadkach.
Składniki:
- 4 łyżki oliwy z oliwek z dodatkiem nagietka
- 4 łyżki olejku rycynowego
- 4 łyżeczki rozdrobnionego wosku pszczelego
- 2 łyżeczki płynnej witaminy E
- 10 kropli olejku z nasion marchwi
- 10 kropli olejku z kocanki
Przygotowanie:
- Oliwę, olej i wosk pszczeli należy przelać do szklanego pojemnika i podgrzewać w kąpieli wodnej aż do całkowitego rozpuszczenia wosku i uzyskania jednolitej konsystencji.
- Oddzielnie należy wymieszać witaminę E i olejki z marchwi oraz kocanki a powstały płyn trzeba przelać szybko do gorącej mieszanki przygotowanej wcześniej.
- Po dokładnym wymieszaniu składników trzeba poczekać aż maść ostygnie.
Jeśli widzimy, że cera zaczyna reagować nadwrażliwością należy działać natychmiast. Warto odstawić drogeryjne kosmetyki popularne i zainteresować się kosmetykami naturalnymi, które będą najlepszym ratunkiem i gwarancją, że cera będzie mogła szybko się zregenerować i podobne problemy nie wystąpią w przyszłości.