Czy kremy z filtrem faktycznie blokują syntezę witaminy D? Dowiedz się, jakie jest rzeczywiste oddziaływanie filtrów przeciwsłonecznych na witaminę D i dlaczego suplementacja może być konieczna.
Filtry przeciwsłoneczne a synteza witaminy D – prawda i mity
Ostatnio w mediach społecznościowych pojawia się wiele przekazów, których autorzy nawołują do zaprzestania używania SPF argumentując, że kremy z filtrem blokują syntezę witaminy D. Zastanawiałaś się, czy tak faktycznie jest?
Jak działa synteza witaminy D w skórze?
Witamina D jest zwykle syntezowana w skórze człowieka pod wpływem promieniowania słonecznego, zwłaszcza promieniowania UVB. Kiedy promienie słoneczne docierają do naszej skóry, prekursory witaminy D w skórze przekształcają się w czynną postać witaminy D3.
Równowaga między ochroną przed słońcem, a syntezą witaminy D
Kremy i balsamy z SPF nie blokują promieniowania w 100%, więc jakaś jego część zawsze dociera do skóry zwłaszcza w okresie od kwietnia do września, kiedy promieniowanie słoneczne jest wystarczająco silne, a skóra jest wystawiana na słońce. W tym okresie, jeśli przebywamy na zewnątrz przez wystarczająco długi czas, nasze ciało może syntetyzować odpowiednią ilość witaminy D. Nie pokrywamy przecież SPF całej skóry – zazwyczaj stopy w sandałach, uszy czy dłonie są nadal wystawione na słońce.
Witamina D w okresie jesienno-zimowym: czy suplementacja to konieczność?
W okresie jesienno-zimowym, kiedy promieniowanie słoneczne jest słabsze, a większość czasu spędzamy w pomieszczeniach, nasza skóra nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości witaminy D. W takich przypadkach suplementacja witaminą D może być konieczna niezależnie od używania lub nie używania SPF.
Dietetyczne źródła witaminy D i konieczność suplementacji
Bogate w witaminę D są jajka, żółte sery i tłuste ryby, więc weganie muszą tu opierać się jedynie na suplementacji. Zachęcamy Was, by zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem suplementacji witaminą D, aby ustalić odpowiednią dawkę i sprawdzić, czy nie występują żadne przeciwwskazania do jej stosowania.
Suplementacja witaminą D spowoduje, że jej poziom wzrośnie, ale skutki fotostarzenia i oddziaływania UVB na skórę naprawdę trudno jest cofnąć. Wielokrotna ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony może spowodować poważne i nieodwracalne uszkodzenia skóry, więc my rekomendujemy Wam nasze naturalne kosmetyki z SPF i konsultację z lekarzem w sprawie suplementacji witaminy D.
Ciekawostka:
W ramach „Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Witaminy D u Dorosłych”, w lutym 2014 przeprowadzono pomiar stężenia 25(OH)D w surowicy przy użyciu systemu Liaison XL firmy DiaSorin (metoda CLIA), a także wykonano podstawowe pomiary antropometryczne z wyliczeniem wskaźnika masy ciała BMI (Body Mass Index). Badaniem objęto 2687 dorosłych ochotników (2091 kobiet, 596 mężczyzn) w wieku 54,2 lat ± 16,1 (15,6-89,8) z 10 miast Polski.
Wyniki badania, obejmującego największą dotychczas pod względem liczebności populację polską, pozostają zgodne z większością aktualnych raportów, potwierdzając bardzo dużą skalę niedoborów witaminy D w naszym kraju. Stan zaopatrzenia dorosłej części społeczeństwa w witaminę D, przynajmniej w miesiącach zimowych, jest niezadowalający i wymaga działania w postaci suplementacji.
Zaufaj słońcu ale sprawdzaj. Kremy z filtrem są ważne w pielęgnacji.