Istnieje kilka prostych zasad pielęgnacji, które są dla świadomych konsumentek oczywiste – wiemy, jak ważne dla skóry jest regularne oczyszczanie, nawilżanie i codzienne stosowanie kremów z SPF. Kiedy jednak zaczniemy dodawać więcej produktów, takich jak kosmetyki przeciwstarzeniowe lub środki złuszczające, sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana. Być może zastanawiasz się: jak często powinnyśmy aplikować każdy z nich? I w jakiej kolejności najlepiej je nakładać?
TikTok w ciągu swojego krótkiego istnienia zapewnił nam wiele trendów w pielęgnacji skóry. Od podwójnego oczyszczania, po efekt glass-skin – widzieliśmy wiele porad dotyczących dbania o cerę, które możemy zastosować lub pominąć. Jeśli chodzi o jeden z najnowszych trendów, czyli skin cycling, sukces tej rekomendacji polega na jej wszechstronności. Osoby, które regularnie dbają o swoją cerę, mogą rotacyjnie stosować produkty do pielęgnacji, aby uzyskać szeroki zakres efektów.
CZYM JEST SKIN CYCLING?
Koncepcja rotacyjnego stosowania kosmetyków prezentowana w mediach społecznościowych jest stosunkowo nowa, choć sam pomysł powinien brzmieć znajomo, gdyż metody te są od lat polecane przez dermatologów.
Za twórczynię terminu „skin cycling” uznaje się doktor Whitney Bowe, dermatolożkę z Nowego Jorku. Według Bowe klasyczny program Skin Cycling składa się z harmonogramu trwającego cztery wieczory. Pierwszy to złuszczanie naskórka, drugi to czas na retinoidy, a trzeci i czwarty to noce regeneracyjne, podczas których należy skupić się na nawilżeniu i naprawie bariery ochronnej skóry. Po zakończeniu cyklu proces powtarzamy od nowa.
Idea ta polega na włączeniu do rutynowej pielęgnacji skóry określonych kosmetyków o wyższych stężeniach składników aktywnych, takich jak kwasy AH czy retinoidy, tylko w określone dni tygodnia, jednocześnie pozwalając skórze odpocząć i zregenerować się przez resztę tygodnia.
Chociaż te cykliczne zabiegi pielęgnacyjne są powszechnie zalecane dla osób o skórze wrażliwej, skłonnej do trądziku różowatego lub łuszczycy, każdy może odnieść korzyść z tej metody pielęgnacji skóry, włączając całą gamę skutecznych kosmetyków, minimalizując jednocześnie ryzyko podrażnienia.
JAKIE SĄ ETAPY RUTYNY PIELĘGNACYJNEJ?
Twoja specyficzna rutyna pielęgnacji skóry może się różnić w zależności od rodzaju i typu skóry, pożądanych rezultatów czy preferencji. Wydaje się, że każdy ma swój własny preferowany cykl stosowania produktów do pielęgnacji skóry, ale jedną z najprostszych opcji jest użycie w codziennej pielęgnacji skóry peelingu pierwszego wieczoru, retinoidu drugiego, a następnie odpoczynek przez co najmniej dwie noce. Złuszczanie naskórka można wykonywać rano, natomiast retinoidy należy stosować wieczorem, dlatego zazwyczaj najłatwiej jest po prostu zaplanować dodatkowe zabiegi w ramach wieczornej rutyny, aby zachować spójność. Jeśli widzisz dobre rezultaty, trzymaj się swojego cyklu skórnego. Jeśli zauważysz stan zapalny, zaczerwienienie, podrażnienie lub inne problemy, wstrzymaj cykl i porozmawiaj z dermatologiem.
Produkty złuszczające i retinoidy to najważniejsze produkty, które należy uwzględnić podczas skin cycling. Chociaż produkty te są niezbędne do odnowy skóry, stymulacji produkcji kolagenu oraz poprawy napięcia i tekstury skóry, mogą być problematyczne. Częste stosowanie środków złuszczających i retinoidów może prowadzić do stanów zapalnych i uszkodzenia bariery ochronnej skóry. Z tego powodu cycling skóry pozwala ludziom czerpać korzyści z tych produktów bez niepotrzebnego ryzyka podrażnienia skóry.
WYBÓR METODY ZŁUSZCZANIA CERY
Celem peelingu jest usunięcie najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka, składającej się z martwych keratynocytów. Dzięki temu kolejne produkty są łatwiej wchłaniane przez skórę, wyrównują koloryt i teksturę skóry oraz pomagają zmniejszyć ryzyko wyprysków i zaostrzeń zmian trądzikowych.
Na rynku obecne są różne rodzaje peelingów. Najbardziej popularne są te zawierające granulki ścierne. Bardzo dobrze spełniają swoją funkcję, jednak nie są polecane dla osób z cerą wrażliwą czy z aktywnymi zmianami trądzikowymi. Kolejną grupą peelingi chemiczne, które z kolei dzielimy na kwasowe i enzymatyczne.
WYBÓR RETINOIDÓW
Retinoid to termin najczęściej używany w odniesieniu do produktów do pielęgnacji skóry zawierających składniki aktywne pochodzące z witaminy A i opracowanych tak, aby zapobiegać i przeciwdziałać oznakom starzenia, takim jak drobne linie i zmarszczki. Są to jednak surowce działające bardzo intensywnie na skórę i mogące wywoływać jej podrażnienia. Cykliczna rutyna pielęgnacyjna może pomóc uniknąć tej niepożądanej reakcji na retinoidy. Jedna z form retinolu – nowoczesny RETINOL H10 zastosowany w SERUM ORIENTANA jest pozbawiony właściwości drażniących i będzie odpowiedni nawet dla osób zaczynających przygodę z tym składnikiem.
NAWILŻANIE I REGENERACJA
W czasie czterodniowego cyklu pielęgnacyjnego, dwa pozostałe po złuszczaniu i retinoidach dni poświęcamy na nawilżenie i zregenerowanie skóry. Świetnie sprawdzą się tu kosmetyki z ceramidami jak na przykład nowoczesne SERUM Z CERAIDAMI, odżywczymi olejami i masłami np. NATURALNE KREMY, łagodzącymi ekstraktami roślinnymi oraz składniami nawilżającymi, takimi jak kwas hialuronowy czy trehaloza.
CZY SKIN CYCLING JEST BEZPIECZNY?
Cykliczna rutyna pielęgnacyjna nie jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich rodzajów skóry. Złuszczanie dwa razy w tygodniu może być dla niektórych cer zbyt intensywne (zaleca się wtedy maksymalnie raz w tygodniu), warto w takich sytuacjach skonsultować się ze swoim dermatologiem lub kosmetologiem, który może przyjrzeć się Twojej skórze i ustalić odpowiedni dla Ciebie program. Jeśli masz bardzo wrażliwą cerę – pomiń ten proces w pielęgnacji.