Słyszałaś o adaptogenach? Brzmi skomplikowanie, ale to nic innego jak wyjątkowe rośliny o potwierdzonym przez liczne badania naukowe niezwykłym działaniu na organizm ludzki. W dużym skrócie to po prostu roślina, która wykazuje działanie normalizujące na funkcje organizmu nie przynosząc żadnych skutków ubocznych. Czyli jeszcze prościej mówiąc, przywracająca organizm do naturalnej równowagi. Kluczową właściwością wszystkich adaptogenów jest niwelowanie skutków stresu oraz adaptacja organizmu do niesprzyjających warunków zewnętrznych.
W JAKIEJ FORMIE I GDZIE WYSTĘPUJĄ?
Adaptogeny możesz przyjmować w postaci kapsułek, herbatek czy kropli. Coraz częściej występują również w kosmetykach naturalnych mając rewelacyjne działanie dla skóry. Co zatem dla niej robią? Wzmacniają i stymulują odnowę komórek, poprawiają zdolność skóry do samoobrony oraz znacznie zwiększają jej odporność. Wspierają naturalne funkcje skóry dzięki zawartym substancjom czynnym, witaminom, minerałom czy aminokwasom.
Każdy z adaptogenów zapobiega negatywnemu działaniu wolnych rodników, poprawia wykorzystanie tlenu przez skórę, normalizuje, tonizuje i uspokaja cerę oraz wycisza stany zapalne. Dodatkowo dzięki zawartym substancjom aktywnym może w wyjątkowy sposób zadziałać na konkretny problem. Jeśli zaś Twoja cera jest zdrowa, jędrna, pełna blasku i nie masz z nią żadnych problemów to krem z adaptogenami pomoże Ci ten stan utrzymać. Po prostu warto jest stosować! Korzyści mówią same za siebie.
JAKIE ADAPTOGENY SĄ SKUTECZNE DLA NASZEJ CERY?
Po pierwsze chcemy abyście wiedzieli, że najwięcej adaptogenów pochodzi z Azji. Najbardziej uznany to grzyb Reishi nazywany grzybem nieśmiertelności. Znany od tysięcy lat w medycynie azjatyckiej jako pomocnik w walce ze starzeniem skóry, potrafi ten proces spowolnić a nawet odwrócić. Ten adaptogen to doskonała alternatywa dla zabiegów medycyny estetycznej. Pozwoli zachować skórze jędrność, elastyczność, spłyci zmarszczki i zadziała jak naturalny lifting! Wypróbuj kosmetyki naturalne z tym składnikiem.
Kolejny adaptogen, o którym warto wspomnieć to Ashwagandha czyli żeń-szeń indyjski. Zawarty w kosmetykach naturalnych da skórze duży zastrzyk pozytywnej energii, doda blasku i odmłodzi skórę. Mamy również niezwykły, wręcz cudowny miłorząb japoński, który zawiera ponad 60 substancji bioaktywnych. Według azjatyckich legend nazywany jest boskim drzewem życia, którego sok zapewnia nieśmiertelność. To silny adaptogen, który wykorzystywany jest w preparatach wzmacniających organizm. W kosmetykach zaś hamuje proces starzenia się skóry, mocno odżywia, poprawia ukrwienie skóry i korzystnie wpływa na syntezę kolagenu.
Wyjątkową rośliną, która zyskała status adaptogenu jest moringa. Tworzy na skórze niewidzialną barierę i zapobiega wnikaniu szkodliwych cząstek przez skórę. Moringa ochroni przed przenikaniem cząstek z dymu papierosowego, nikotynowego, smogu, zanieczyszczeń powietrza, klimatyzacji. To najlepszy zawodnik w walce z zanieczyszczonym powietrzem z wolnymi rodnikami w trosce o młodo wyglądającą i zdrową cerę. Ma w sobie aż 46 antyoksydantów oraz mnóstwo witamin i mikroelementów! Nie dziwmy się, że została okrzyknięta jako superfood!
ADAPTOGENT DLA WŁOSÓW?
Tak, zdecydowanie! Jest ich wiele. Pomogą Ci zachować zdrową skórę głowy i wzmocnią włosy. Jednym z takich adaptogenów jest gotu kola, czyli wąkrotka azjatycka. Uważana za zioło zapewniające długie życie w zdrowiu. Pisaliśmy już o nim w jednym z naszych wpisów <TUTAJ> . Na rynkach światowych pojawia się także pod marketingową nazwą CICA. Naukowcy potwierdzili swoimi najnowszymi analizami, że jest jedną z najlepszych roślin dla włosów i pojawia się już w recepturach skutecznych szamponów czy terapii poprawiających stan włosów i skóry głowy. Znaleźć ją można także w naturalnych odżywkach do włosów.
Choć adaptogen to słowo, które pojawiło się w mediach niedawno to formuły Orientana mają adaptogeny w składach od zawsze. Dlaczego tak jest? My czerpiemy wiedzę o naszych składnikach z naturalnej medycyny azjatyckiej, która ceni je od tysięcy lat, a naukowcy odkryli i przebadali ich właściwości kilka lat temu.