Co to jest menopauza?
Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który oznacza zakończenie jej okresów menstruacyjnych i zmniejszenie produkcji żeńskich hormonów płciowych, takich jak estrogen i progesteron. Kobieta traci wtedy zdolność do zachodzenia w ciążę. Dla wielu kobiet jest to etap gdy mogą cieszyć się uprawianiem seksu bez stresu, że zajdą w ciążę, ale także okres męczących objawów zarówno fizycznych jak i psychicznych. Zazwyczaj menopauza zachodzi w średnim wieku, zwykle między 45 a 55 rokiem życia, chociaż wiek menopauzy może się różnić.
Menopauza – ile trwa ?
Menopauza może być podzielona na kilka etapów:
Perimenopauza: To okres kilku lat poprzedzający menopauzę, w którym kobieta doświadcza stopniowego spadku produkcji hormonów płciowych. W tym okresie mogą występować nieregularne okresy, a także objawy takie jak uderzenia gorąca, zmiany nastroju, bóle głowy i inne.
Menopauza: To chwila, kiedy kobieta przestaje mieć okresy menstruacyjne przez co najmniej rok. W tym momencie produkcja estrogenów i progesteronu jest znacznie zmniejszona.
Postmenopauza: To okres po menopauzie. Kobieta pozostaje w postmenopauzie przez resztę swojego życia. W tym okresie mogą nadal występować objawy związane z niedoborem hormonów, takie jak utrata masy kostnej, sucha skóra, zmiany w układzie moczowym i in.
Jak menopauza wpływa na organizm
Ten okres w życiu kobiety wpływa na organizm w znaczący sposób ze względu na zmiany hormonalne, które towarzyszą temu procesowi. Co może odczuwać kobieta w okresie menopauzy?:
Odczuwanie zmian w cyklu miesiączkowym. W okresie perimenopauzy i menopauzy kobieta doświadcza nieregularności w cyklu menstruacyjnym, aż w końcu miesiączki całkowicie ustają.
Uderzenia gorąca to częsty objaw . Kobiety doświadczają nagłych uderzeń gorąca, którym często towarzyszy pocenie się i przyspieszone bicie serca.
Zmiany nastroju, których źródła nie można zidentyfikować. Kobieta w okresie menopauzy może doświadczać drażliwości, niepokoju, wahań emocjonalnych a nawet depresji.
Zmniejszeniu ulega libido przez co niektóre kobiety w okresie menopauzalnym odczuwają mniejszą ochotę na seks.
Bezsenność lub trudność w zasypianiu dotyczy od 40% do 60% kobiet. Do tego dochodzi potliwość nocna oraz często sen przerywany.
W tym okresie zwiększa się suchość pochwy: Jakość śluzu pochwy zależy od wydzielania estrogenu i jest bardzo wrażliwy na spadek tego hormonu. Ilość śluzu stopniowej się zmniejsza i traci on lepkość. Może to prowadzić do dyskomfortu podczas stosunku seksualnego.
Następuje także także pogorszenie się cery i włosów. Może występować utratę elastyczności, jędrności i nawilżenia. Włosy zwykle stają się cieńsze i mniej gęste.
Około 70% kobiet w tym okresie doświadcza zwiększenia masy ciała spowodowane. zaburzeniami hormonalnymi i spowolnieniem przemiany materii. Zwykle jest to widoczne w okolicach brzucha i na piersiach.
Zwiększone ryzyko osteoporozy z powodu spadku poziomu estrogenów. Może to prowadzić do utraty masy kostnej.
Zmiany sercowo-naczyniowe. Brak estrogenów może wpływać na układ sercowo-naczyniowy, zwiększając ryzyko chorób serca.
Zmiany w układzie moczowym. Mogą wystąpić zmiany w układzie moczowym, takie jak nietrzymanie moczu.
Pamiętajmy jednak, że objawy i ich intensywność różnią się między kobietami. Nie każda kobieta doświadcza wszystkich objawów. Niektóre panie mogą przechodzić je łagodnie, podczas gdy inne mogą mieć objawy bardziej nasilone. W przypadku trudności, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Leczenie objawów zwykle jest dostosowywane do indywidualnych potrzeb kobiety i może obejmować hormonalną terapię zastępczą (HTZ), zmiany diety i stosowanie odpowiednio dobranych suplementów. Coraz częściej korzystamy też z wsparcia u psychoterapeuty.
Menopauza – gdzie uzyskać informacje – badania
To nie jest choroba, to naturalny okres okres w życiu kobiety
Jeśli doświadczasz objawów , które będą dla ciebie uciążliwe to możesz skonsultować się z kilkoma rodzajami lekarzy. W zależności od tego jakie objawy dokuczają ci najbardziej poszukaj wsparcia u następujących lekarzy:
Lekarz pierwszego kontaktu: Skonsultuj się gdy masz problem z zarządzaniem objawami . Internista skieruje cię do odpowiedniego specjalisty.
Ginekolog: Skonsultuj się zwłaszcza jeśli pojawiają się problemy z cyklami menstruacyjnymi, suchością pochwy lub innymi problemami ginekologicznymi.
Endokrynolog: Skonsultuj się w sprawach hormonalnych. Endokrynolog może pomóc w monitorowaniu poziomów hormonów i doradzić w zakresie terapii hormonalnej, jeśli jest to wskazane.
Psychoterapeuta lub psycholog: Skonsultuj się gdy doświadczasz zaburzeń nastroju, podejrzewasz depresje lub czujesz, że dzieje się z tobą coś niepokojącego.
Warto zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który zleci podstawowe badania i skieruje Cię do specjalisty.
Sprawdź menopauzalną pielęgnację
W tym okresie należy wybierać kremy zagęszczające skórę, np kremy ze składnikiem reishi.