Jesienna pielęgnacja twarzy – 5 kosmetyków DiY

prezentacja kremu ashwagandha

Jesienna pielęgnacja twarzy – 5 kosmetyków DiY

Jesienna pielęgnacja – dlaczego warto

Jesień to doskonały pora by wkroczyła do akcji jesienna pielęgnacja twarzy, Czas na dostosowanie swojej rutyny pielęgnacyjnej do zmieniających się warunków atmosferycznych i potrzeb skóry. Po lecie, gdy nasza cera mogła być narażona na działanie słońca, wysokie temperatury i nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV, skóra wymaga szczególnej troski, aby przywrócić jej równowagę. Ponadto, jesienna pielęgnacja twarzy to przygotowanie skóry na nadchodzącą zimę. Jest to kluczowe, aby utrzymać jej zdrowy i promienny wygląd. Etapy w jesiennej pielęgnacji twarzy powinny być następujące.

Oczyszczanie – czas na łagodność

Jesień to dobry moment, aby przeanalizować swoje produkty do oczyszczania. Po lecie, kiedy mogłaś używać mocniejszych środków oczyszczających lub losowych produktów do oczyszczania twarzy dostępnych w wakacyjnych miejscach warto przejść na delikatniejsze formuły. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś niech jesienna pielęgnacja twarzy zacznie się od używanie  łagodnych żeli lub pianek, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia, nie naruszając przy tym naturalnej bariery ochronnej skóry.

Dobrze peelinguj cerę po słonecznym lecie

Lato mogło pozostawić na Twojej skórze przebarwienia, martwe komórki czy nierówności. Jesień to idealny czas na zastosowanie peelingów. Możesz wybierać między peelingami enzymatycznymi (które są delikatniejsze), mechanicznymi i chemicznymi z kwasami (takimi jak kwas glikolowy czy kwasy AHA), które pomogą w regeneracji i wyrównaniu kolorytu skóry. Używaj peelingów raz lub dwa razy w tygodniu, aby nie podrażnić skóry.

jesienna pielęgnacja twarzy to czas nanawilżenie

Po lecie, skóra może być odwodniona i wymagać intensywnego nawilżenia. Wybieraj bogatsze kosmetyki nawilżające, które zawierają składniki takie jak trehalozę, kwas hialuronowy czy ceramidy. Te składniki pomagają zatrzymać wilgoć w skórze i wzmacniają jej naturalną barierę ochronną.

jesienna pielęgnacjA TWARZY przyjaznym retinolem

Jesień to również dobry czas na wprowadzenie retinolu do swojej rutyny pielęgnacyjnej, jeśli jeszcze go nie używasz. Retinol jest skutecznym składnikiem przeciwstarzeniowym, który stymuluje produkcję kolagenu i poprawia teksturę skóry. Pomaga również w redukcji przebarwień pozostałych po lecie. Zwykły retinol, który jest podrażniający wprowadzaj stopniowo, zaczynając od niższych stężeń, aby uniknąć podrażnień. Możesz zdecydować się na kosmetyki z retinolem H10, który działa tak samo skutecznie jak retinol ale jest jego łagodniejszą wersją – nie podrażnia skóry. jesienna pielęgnacja twarzy nie obędzie się bez retinolu.

Odkryj kosmetyki z witaminą C

Witamina C to kolejny ważny składnik, który wspomaga regenerację skóry i rozjaśnia przebarwienia. Jest to szczególnie istotne po lecie, kiedy skóra mogła ulec nadmiernemu opaleniu. Jeśli jeszcze nie wprowadziłaś tego składnika to jesienna pielęgnacja twarzy będzie doskonałą rutyną. Czas aby się z nią oswoić. Stosuj serum z witaminą C rano, aby ochronić skórę przed działaniem wolnych rodników i poprawić jej wygląd. Możesz używać kosmetyków ze zwykłą witaminą C, działa ona szybciej ale może podrażniać i jest mniej stabilna. Alternatywą jest etylowana witamina C – stabilna, niepodrażniająca więc nadaje się do cery wrażliwej.

Polub się z maseczkami

Maski witaminowe będą świetnym dodatkiem do jesiennej pielęgnacji. Wybieraj maski z dobrym składem, które mają działanie regenerujące i wzmacniające i są przeznaczone na noc. W nocy skóra przyspiesza metabolizm i lepiej przyswaja witaminy z maseczek. Maseczki możesz także zrobić sama. Niech jesienna pielęgnacja twarzy będzie z ulubioną maseczką.

jesienna pielęgnacja twarzy – włącz antyoksydanty

Antyoksydanty, zawarte w takich składnikach jak wąkrota azjatycka, ashwagandha, reishi pomagają w ochronie skóry przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Warto by jesienna pielęgnacja twarzy uwzględniła kosmetyki z antyoksydantami, aby wspierać naturalne mechanizmy obronne skóry i przeciwdziałać skutkom stresu oksydacyjnego. Antyoksydanty wymiatają ze skóry wolne rodniki – cząsteczki które powodują starzenie się skóry.

Podsumowując, jesienna pielęgnacja twarzy powinna koncentrować się na regeneracji skóry po lecie, intensywnym nawilżaniu oraz przygotowaniu jej na zimowe warunki. Odpowiedni dobór produktów i składników pomoże w utrzymaniu zdrowego i promiennego wyglądu cery przez cały sezon.

Jesienna pielęgnacja twarzy – zrób sobie maseczkę

Te maseczki możesz przygotować z łatwo dostępnych, naturalnych składników, które wspomogą nawilżenie, odżywienie i regenerację skóry w chłodniejsze dni.

Nawilżająca maseczka z awokado i miodem

  • Składniki: pół dojrzałego awokado, 1 łyżka miodu.
  • Przygotowanie: Rozgnieć awokado na gładką pastę i wymieszaj z miodem. Nałóż na twarz na 15-20 minut, a następnie spłucz letnią wodą.

Odżywcza maseczka z jogurtem i płatkami owsianymi

  • Składniki: 2 łyżki naturalnego jogurtu, 1 łyżka płatków owsianych, kilka kropli oliwy z oliwek.
  • Przygotowanie: Zmieszaj wszystkie składniki i nałóż na twarz na 15 minut, a potem delikatnie spłucz..

Maseczka regenerująca z dynią i olejem kokosowym

  • Składniki: 2 łyżki puree z dyni, 1 łyżeczka oleju kokosowego.
  • Przygotowanie: Wymieszaj składniki i nałóż na twarz na 15 minut. Spłucz ciepłą wodą.

Rozświetlająca maseczka z kurkumą i miodem

  • Składniki: 1 łyżeczka kurkumy, 1 łyżka miodu, kilka kropli mleka.
  • Przygotowanie: Wymieszaj składniki, nałóż na twarz na 10-15 minut, po czym delikatnie spłucz

mocne czyszczanie własnym kosmetykiem

czyszczanie glinką z miodem

  • Składniki: 1 łyżka białej lub różowej glinki, 1 łyżka miodu
  • Przygotowanie: Zmieszaj glinkę, miód i olejek. Dodaj wodę różaną lub hydrolat, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Nałóż na twarz, masuj i pocieraj, poczekaj 10 minut, a następnie spłucz letnią wodą.

Jesienna pielęgnacja twarzy jest ważna ale pamiętaj o nastroju

Tworzenie nastroju w domu na jesień to idealny sposób, by poczuć przytulność i ciepło, które będą przeciwwagą dla chłodniejszych dni i dłuższych wieczorów. Te proste ale skuteczne sposoby pozwolą ci przejść jesień w wellbeing.

zacznij palenie świec

Nie tylko jesienna pielęgnacja twarzy jest ważna. Wprowadź ciepłe światło poprzez świece – te o ciekawych zapachach pomogą Ci zapomnieć o szarudze za oknem. Poczuj się jak latem, na wymarzonych wakacjach. Ustaw świece na parapetach, komodach czy stołach. Jesienna pielęgnacja twarzy może być wspierana pięknymi zapachami.

czas na Przytulne tekstyli

Wyciągnij z szafy koce i narzuty – miękkie, grube i w ciepłych kolorach, takich jak beż, bordo, musztardowy żółty, ciemna zieleń lub rdzawa czerwień. Możesz je rzucić na kanapę lub fotel, tworząc przytulny kącik do odpoczynku.

Poszukaj jesiennych poszewek na poduszki, np. w kratę, z motywem liści, dyni lub w neutralne, stonowane odcienie ziemi. Tekstury takie jak welur, wełna czy futerko dodadzą ciepła.

wykonaj Jesienne dekoracje

Wykorzystaj dary natury! Kompozycje z suszonych liści, szyszek, kasztanów, żołędzi i gałęzi mogą stać się pięknymi dekoracjami stołu, parapetów czy komód. Możesz stworzyć małe wazoniki z gałązkami lub udekorować półki. Nie zapomnij o dyni. Dynie są symbolem jesieni, więc można postawić kilka w różnych rozmiarach, nawet w neutralnych odcieniach bieli lub złota, które będą pasowały do każdego wnętrza. Stwórz lub kup wieniec z liści, owoców jarzębiny, szyszek i dyni, który zawiesisz na drzwiach wejściowych lub nad kominkiem.

zacznij Aromaterapię

Aromaterapia bardzo pomaga, szczególnie osobom dla których jesień jest ciężkim okresem.. Aromaterapia jesienią może działać jak naturalna terapia dla ciała i ducha, pomagając przetrwać szare, chłodne dni. Wprowadzenie odpowiednich zapachów do domu może nie tylko poprawić nastrój, ale również wspomóc zdrowie i wprowadzić harmonię do codziennego życia. Zaopatrz się w kominek zapachowy. Użyj wosków zapachowych lub olejków eterycznych aby powoli rozprowadzać ciepły, jesienny zapach. Zawieś w domu zawieszki zapachowe wykonane z wosku sojowego. Zaopatrz się w naturalny spray do pomieszczeń. Perfumami do pomieszczeń spryskaj zasłony, poduszki lub pościel. Wykonaj swoje potpourri. Twórz własne mieszanki z suszonych owoców, przypraw i olejków, aby naturalnie aromatyzować przestrzeń. Jesienna pielęgnacja twarzy będzie z pewnością podnosić na ductus.

stwórz swój Kącik do relaksu

Jesienna pielęgnacja twarzy polubi własny kącik w łazience. Dodatkowo stwórz sobie mały kącik relaksu z wygodnym fotelem, kocem i małym stolikiem na ulubione książki i gorącą herbatę. Jesienią warto otoczyć się literaturą i stworzyć miejsce, w którym łatwo można oderwać się od codzienności. Na stoliku można ustawić piękny dzbanek z filiżankami, a obok tackę z różnymi rodzajami herbat (z cynamonem, imbirem, miodem). Zapas ciepłych napojów sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przytulne.

postaw na rośliny

Ożyw wnętrze roślinami, które dobrze czują się w chłodniejsze miesiące. Chryzantemy, wrzosy, a nawet miniaturowe drzewka iglaste mogą dodać jesiennego klimatu. Wprowadzą trochę natury do wnętrza, a ich kolory idealnie wpiszą się w jesienną paletę. Wysuszony bukiet z dzikich kwiatów lub traw (np. pampasowa) to piękna dekoracja, która idealnie komponuje się z jesienną stylistyką. Jesienna pielęgnacja twarzy będzie przyjemniejsza gdy będziesz w pomieszczeniu pełnym roślin.

ciesz się ulubioną Muzyką

Przygotuj playlisty z delikatną muzyką, która pasuje do jesiennego klimatu. Folk, jazz, spokojne akustyczne brzmienia – to idealne tło do wieczorów spędzanych w domu. Jesienna pielęgnacja twarzy będzie umilana przez twoją ulubioną muzykę.

Jesienna pielęgnacja twarzy – jakie składniki

Jesienią warto sięgać po kosmetyki, które nawilżają, regenerują i chronią skórę. W kosmetykach na jesień warto szukać formuł, które łączą składniki nawilżające, regenerujące oraz ochronne, pomagające skórze zachować równowagę w trudnych warunkach atmosferycznych. Jesienna pielęgnacja twarzy uwzględnia kwas hialuronowy, ceramidy, olejki roślinne, masło shea, pantenol, niacynamid, witaminę C, peptydy, kwas mlekowy i allantoinę.

Jesienna pielęgnacja twarzy – jak ją dodatkowo wzmocnić

Jesienią uważaj na przeziębienia. Podczas przeziębienia stan skóry może się pogorszyć z powodu osłabienia organizmu, odwodnienia i stresu związanego z walką z infekcją. Zadbaj o swoje zdrowie.

W medycynie azjatyckiej istnieje wiele naturalnych składników, które od wieków stosowane są w celu wzmocnienia odporności, szczególnie w chłodniejszych miesiącach, takich jak jesień. Większość z nich jest składnikami kosmetyków Orientana, ale mogą być spożywane aby pozytywnie wpłynęły na stan naszego zdrowia.

Imbir (Zingiber officinale)

Imbir to klasyk w medycynie chińskiej i ajurwedzie, który pomaga rozgrzać ciało, wspomaga trawienie i ma silne właściwości przeciwzapalne. Jest również antybakteryjny i przeciwwirusowy, co pomaga organizmowi w walce z infekcjami.Można dodawać świeży imbir do herbaty, zup lub soków. Jest idealny na rozgrzewające napary jesienią.

Kurkuma (Curcuma longa)

Kurkuma to silny środek przeciwzapalny i przeciwutleniający, stosowany szeroko w medycynie ajurwedyjskiej. Zawiera kurkuminę, która wspiera układ odpornościowy, działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Najlepiej spożywać kurkumę z dodatkiem pieprzu (który zwiększa jej przyswajalność) w postaci tzw. “złotego mleka” – podgrzanego mleka roślinnego z kurkumą, imbirem, miodem i pieprzem.

Żeń-szeń (Panax ginseng)

Żeń-szeń jest adaptogenem, który zwiększa odporność organizmu na stres i zmęczenie, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia w okresie jesiennym. Poprawia również funkcjonowanie układu immunologicznego, przyspieszając odpowiedź organizmu na infekcje. Żeń-szeń można stosować w formie herbaty, suplementów lub dodawać sproszkowany korzeń do koktajli.

Grzyby Reishi (Ganoderma lucidum)

W tradycyjnej medycynie chińskiej grzyby Reishi są uznawane za “eliksir nieśmiertelności” ze względu na swoje właściwości wzmacniające układ odpornościowy, działanie przeciwzapalne oraz wspieranie długowieczności. Zawierają beta-glukany, które wzmacniają układ odpornościowy i pomagają zwalczać infekcje. Można spożywać grzyby Reishi w formie herbaty, proszku dodawanego do kawy lub suplementów.

Ashwagandha (Withania somnifera)

Ashwagandha to adaptogen stosowany w medycynie ajurwedyjskiej, który wzmacnia odporność, redukuje stres i poprawia ogólną kondycję organizmu. Dzięki działaniu wzmacniającemu układ immunologiczny, ashwagandha pomaga w profilaktyce infekcji jesiennych.Można ją spożywać w postaci proszku dodawanego do koktajli, soków lub w formie kapsułek.

Miso

Miso to fermentowana pasta z soi, stosowana szeroko w kuchni japońskiej. Dzięki procesowi fermentacji miso jest bogate w probiotyki, które wspierają zdrowie jelit. Ponieważ zdrowie jelit jest kluczowe dla odporności, regularne spożywanie miso wspomaga układ odpornościowy. Używaj miso jako bazy do zup, sosów lub marynat, aby korzystać z jego prozdrowotnych właściwości.

Schisandra (Schisandra chinensis)

Schisandra to jagoda o pięciu smakach, używana w medycynie chińskiej do wzmocnienia odporności, poprawy wytrzymałości oraz ochrony przed stresem. Posiada właściwości antyoksydacyjne, które chronią komórki przed uszkodzeniami i wzmacniają układ immunologiczny. Można spożywać w postaci herbaty, nalewki lub suszonych jagód dodawanych do napojów.

Goji (Lycium barbarum)

Jagody goji są bogate w witaminy C i A oraz antyoksydanty, które wspierają układ odpornościowy i pomagają w walce z wolnymi rodnikami. Stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej, poprawiają ogólną kondycję organizmu i wspomagają odporność. Suszone jagody goji można dodawać do smoothie, herbat, owsianek czy jogurtów.

Tulsi (Bazylia święta, Ocimum sanctum)

Tulsi to adaptogen o silnym działaniu antyoksydacyjnym i immunomodulującym. W medycynie ajurwedyjskiej stosowany jest do wzmacniania układu odpornościowego, redukcji stresu i oczyszczania organizmu z toksyn Tulsi można pić w formie herbaty lub przyjmować w formie ekstraktu, aby wzmocnić układ odpornościowy.

Czosnek

W wielu kulturach Azji ale też i w Polsce czosnek jest uznawany za silny naturalny antybiotyk. Posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Wspomaga walkę z infekcjami oraz wzmacnia odporność. Dodawaj świeży czosnek do potraw lub spożywaj go na surowo w małych ilościach, aby wykorzystać jego prozdrowotne właściwości.

Astragalus (Traganek błoniasty, Astragalus membranaceus)

Astragalus jest znanym w medycynie chińskiej adaptogenem, który wzmacnia układ odpornościowy, działa przeciwzapalnie i wspiera organizm w walce z infekcjami. Regularne stosowanie pomaga w profilaktyce przeziębień i grypy. Astragalus można spożywać w formie herbaty, suplementów lub proszku dodawanego do zup i wywarów.

Kardamon

Kardamon to przyprawa stosowana w medycynie ajurwedyjskiej do wspierania układu trawiennego i wzmacniania odporności. Działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, co czyni go doskonałym dodatkiem do jesiennej diety. Dodawaj kardamon do herbat, kaw, dań curry czy wypieków, aby cieszyć się jego zdrowotnymi właściwościami.

Jak stosować azjatyckie składniki na co dzień?

Herbaty ziołowe: Mieszanki ziołowe, takie jak napary z imbiru, kurkumy, tulsi czy astragalusa, można pić regularnie, aby wspierać odporn

Potrawy: Używaj tych składników w codziennych posiłkach – przyprawy takie jak imbir, czosnek, kurkuma i kardamon dodawane do zup, curry, sosów i herbat mogą naturalnie wzmocnić organizm.

Te azjatyckie składniki naturalne doskonale wspierają organizm w walce z jesiennymi infekcjami, wzmacniają układ odpornościowy oraz pomagają utrzymać dobre samopoczucie, nawet gdy dni stają się chłodniejsze i ciemniejsze.

Dowiedz się więcej

Hennowanie włosów

Hennowanie włosów

Hennowanie włosów to proces farbowania włosów przy użyciu naturalnego barwnika roślinnego – henny. Henna pochodzi z liści rośliny Lawsonia inermis,...

czytaj dalej

MASAŻ TWARZY w 9 krokach

MASAŻ TWARZY  Masaż twarzy to technika, która koncentruje się na rozluźnieniu, uelastycznieniu i ujędrnieniu mięśni twarzy. Ten rodzaj masażu...

czytaj dalej
Twój koszyk0
Kontynuuj zakupy